jak bawić się z psem

Jak bawić się z psem? Wychowanie psa i budowa więzi poprzez zabawę

Jak bawić się z psem? Dla wielu opiekunów może wydawać się to proste, jednak nie wszyscy miłośnicy psiaków w pełni angażują się w tę aktywność lub wręcz jej unikają. Spędzanie czasu z psem nie sprowadza się wyłącznie do zapewnienia mu rozrywki. To przede wszystkim doskonały sposób na wychowanie przyjaciela i tworzenie z nim silnej więzi oraz zaufania.

Moim zdaniem, zaniedbanie lub niewłaściwe podejście do zabawy z psem to poważny błąd. Zabawa stanowi główną formę komunikacji z psem, a dla niego jest czynnością najbardziej naturalną i przyjemną. Dobrze dobrana aktywność przynosi wiele korzyści. Nie tylko uspokaja i pomaga wyładować energię, ale także stymuluje zarówno psychicznie, jak i fizycznie, a przede wszystkim umożliwia budowanie więzi z naszym psem.

Przy okazji – jeśli szukasz ciekawej zabawki dla psa to zapraszam do odwiedzenia naszego sklepu. Myślę, że znajdziesz tu kilka fajnych propozycji, jeśli chodzi o zabawę :)

jak bawić się z psem wychowanie

Po co bawić się z psem?

Dla wielu osób zabawa z psem jest uznawana za niewinną formę rozrywki, mającą na celu wyczerpanie energii przyjaciela albo po prostu jako sposób na zajęcie go różnymi zabawkami, co umożliwi opiekunowi trochę spokoju. Oczywiście, pies może bawić się samodzielnie, co też jest w porządku, lecz priorytetem powinna być wspólna zabawa. To właśnie ona kształtuje relację i wzmacnia więź oraz zaufanie pomiędzy psem a jego opiekunem.

Zabawa z psem to jeden z głównych sposobów na komunikację i wychowanie swojego przyjaciela. Często błędnie uważamy, że w tym zakresie pozostaje nam tylko szkolenie i tego się trzymamy. Chodzimy na zajęcia indywidualne i grupowe, socjalizujemy psa, uczymy sztuczek i kładziemy nacisk na to, żeby pies się grzecznie zachowywał. Zapominamy jednak o zabawie, jako podstawowej metodzie na budowanie zdrowej relacji z psem. Bez tego zaufania i generalnie takiej nici porozumienia ze swoim psiakiem wszystko inne będzie przychodziło nam trudniej.

Wiele problemów z psem lub ogólnych trudności w wychowaniu bierze się właśnie z kłopotów w naszej relacji lub jej braku. Jeśli pies nam nie ufa to trudno oczekiwać od niego przywiązania i lojalności. Alternatywą jest strach – dlatego często widać psy bardzo grzeczne i posłuszne, ale wynikiem tego jest strach przed karą. To efekt metod awersyjnych w wychowaniu psa. Metody pozytywne zakładają nagradzanie zamiast karania.

Nie tylko szkolenie

Jednak wiele osób skarży się, że wynikiem szkolenia jest to, że pies pracuje tylko za nagrodę. Opiekun nie widzi wtedy szczerej relacji z psem, a jedynie zależność ”nagroda=posłuszeństwo”. Moim zdaniem kluczem do uzyskania takiej przyjacielskiej relacji opartej na wzajemnym zaufaniu jest właśnie zabawa.

jak bawić się z psem zaufanie

Dodatkowo sporo problemów behawioralnych jak lękliwość, nerwowość lub nadpobudliwość mogą swoje podstawy mieć właśnie w nieprawidłowej relacji z psem i kłopotów z zaufaniem. Jeśli pies nam nie ufa i nie wie kiedy może na nas polegać to może zachowywać się chaotycznie lub zwyczajnie dziwnie.

Nawet bez tego całego wpływu na psychikę psa, relację i wychowanie to i tak warto się z psem bawić. To całkiem fajna sprawa. W końcu nie po to mamy psa, żeby tylko cały czas go szkolić, prawda? W życiu trzeba też trochę przyjemności.

Oczywiście szkolenie może być także fajną formą zabawy – wszystko zależy od naszego podejścia. Jednak wielu opiekunów podchodzi do tego bardzo formalnie, a w szkoleniu najważniejszy jest efekt. Nawet jeśli szkolimy się rekreacyjnie, to nadal powinniśmy udostępnić psu alternatywne formy, gdzie aktywność jest czysto rozrywkowa.

Jak nie bawić się z psem?

Psy naturalnie ciągnie do człowieka. Chcą naszej uwagi, nawet jeśli nie czują się blisko nas swobodnie. W końcu lepsza bliskość człowieka niż samotność, gdzieś tam w kącie pokoju. Wracamy z pracy, a pies już pokazuje, że chce naszej uwagi. Jeżeli beznamiętnie rzucimy psu zabawkę i będziemy psa ignorować, albo jeszcze gorzej – odtrącać, to dajemy jasny sygnał, że oczekujemy, że pies zajmie się sam sobą.

Jeżeli zrobimy to raz to nic się nie stanie. Ważne jest ustalenie harmonogramu dnia z psem i jasne wskazanie, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy nie. Jednak nie powinniśmy odmawiać psu zabawy z nami w ogóle, a tak niestety robi wiele osób. Ciągłe odmawianie psu zabawy lub wręcz denerwowanie się na psa spowoduje tylko problemy w Waszej relacji.

jak bawić się z psem zabawa

To powoduje również, że pies generalnie nie przepada za zabawkami. Niestety w internecie mnóstwo wypowiedzi w stylu ”mój pies nie chce się bawić” – trudno, żeby chciał, jak się z nim fajnie nie bawiliśmy, kiedy była na to pora. Zabawki to świetne narzędzie do treningów, według specjalistów o wiele lepsze od nagród w formie jedzenia. Nie warto więc pozbawiać się tej opcji.

Najważniejsza jest dobra zabawa

Jak nie bawić się z psem? Przede wszystkim nie bawimy się z psem kiedy mamy zły humor, jesteśmy bardzo zmęczeni i generalnie wiemy, że nie będzie to fajna zabawa. Głównym powodem, dlaczego pies się chce bawić jest satysfakcja obu stron. Pies bawi się, bo sprawia mu to przyjemność. Jeżeli opiekun będzie zły to tej przyjemności nie będzie.

Nie bawimy się z psem w taki sposób, że oczekujemy założonego przez nas rezultatu. Jeżeli oczekujemy rezultatu to nie jest to zabawa, a trening. Jeśli rzucimy psu piłkę, a on ją gdzieś po drodze upuści zamiast dać nam ją idealnie to ręki to nie róbmy z tego problemu. Podczas zabawy wrzućmy na luz i bądźmy bardziej spontaniczni.

W ogóle z jakiegoś powodu wiele osób wprowadza do zabawy sporo negatywnych emocji. Trzeba tego unikać. Bawmy się z przyjemnością. Nie róbmy z tego kolejnej sesji ćwiczenia posłuszeństwa. Nie róbmy presji, że wszystko musi wyjść idealnie. Zwykła zabawa.

Jak bawić się  z psem?

Kluczem jest przede wszystkim to, żebyśmy sami się dobrze bawili. Zabawa z psem dotyczy obu stron – nie chodzi o to, że opiekun ma zabawiać psa. Chodzi o to, żeby bawić się wspólnie. Niestety często o tym zapominamy i skupiamy się na dawaniu rozrywki, a sami z tego nic nie czerpiemy.

zabawki dla psa mata węchowa

Wybierz zabawę, która podoba się Tobie i psu

Z mojej perspektywy bardzo ważne jest, aby znaleźć formę zabawy, która nam się też podoba. Jeżeli dana rozrywka nie przypada nam do gustu to się do tego nie zmuszajmy. Weźmy jednak również pod uwagę preferencje psa.

Psa możemy nauczyć lubić większość zabaw, o ile dobrze je wprowadzimy i damy psu z danej rozrywki satysfakcję. Jeżeli z góry wiemy, że marzymy o konkretnej zabawie to super, spróbujmy zachęcić do niej psa. Może zawsze chcieliśmy rzucać frisbee? A może kręcą nas szarpaki? Może jednak coś bardziej zaawansowanego jak zabawy węchowe lub umysłowe? Zawsze warto spróbować i zobaczyć jak spodoba się psu.

Z drugiej strony każdy pies jest inny i również ma swoje preferencje. Jeden kocha się szarpać, drugi uwielbia piłki, jeszcze inny preferuje frisbee. To też jest fajne i warto to wziąć pod uwagę. Także jest pewna rozbieżność między tym, czego my chcemy, a tym, czego chce pies. Możemy włożyć wysiłek w to, aby preferowana przez nas zabawa spodobała się psu, ale nie zawsze jest to tego warte. Czasami trzeba znaleźć kompromis.

Ogólnie jednak pamiętajmy – bez presji. Fajnie można się bawić we wszystko. I również nie warto skupiać się tylko na jednym typie zabawy, bo to w końcu się znudzi, ale o tym za chwilę.

zabawa z psem to przyjemność

Urozmaicaj, szukaj i próbuj

Często dostaję pytanie w stylu ”jaką zabawkę dla psa polecam?”. Zabawki to tak naprawdę tylko przedmioty. Nie ma aż takiego znaczenia z perspektywy zabawy, czy wybierzemy różową ośmiorniczkę czy zielonego żółwia. Trudno więc stawiać jedną zabawkę nad drugą. Pies tak naprawdę będzie się dobrze bawił każdą opcją, a najbardziej liczy się nasze podejście.

Dobór zabawki i formy zabawy ma jednak znaczenie w kontekście urozmaicenia. Pies może kochać swoją ośmiorniczkę, ale zawsze warto spróbować czegoś nowego. Szczególnie, jeśli wybierzemy zabawkę z czymś innym, czego pies jeszcze nie próbował. Może to być inna faktura, jakieś szeleszczące elementy, może nowy typ materiału i tak dalej. Ulubione zabawki są super, ale ”nowe” zabawki dają przyjemną ekscytację.

Zresztą próbowanie nowych rzeczy jest super, szczególnie jak dopiero sprawdzamy, co lubi nasz pies. Raz spróbuj piłki, a następnym razem pluszaka z piszczałką. W końcu coś zaskoczy.

Podobnie jest z formą zabawy. Wiele osób robi tak, że trzyma się jednej, konkretnej rozrywki. I ogólnie to jest fajne, jeśli pies bardzo coś lubi. Jednak urozmaicenie zawsze jest dobre.. Zostawmy naszą ukochaną zabawę, ale od czasu do czasu zaproponujmy psu coś nowego. Chodzi o stymulację i pobudzenie psa. Nowa zabawka i nowa forma zabawy to najlepszy sposób, aby wprowadzić trochę trochę ekscytacji w nasze życie.

Na przykład nie próbowaliście jeszcze maty węchowej? Spróbujcie, bo warto :)

wyprawka dla szczeniaka frisbee

Zabawa ma dawać frajdę, a nie frustrację

Jak bawić się z psem? Tak, żeby pies miał z tego satysfakcję. Z tego powodu powinniśmy tak dobierać zabawę i jej poziom, żeby pies miał z tego frajdę. Generalnie zasada jest taka, że powinniśmy nastawić psa na szybki sukces, bo to zwiększa motywację do dalszej zabawy.

Przykładowo jeśli stosujemy zabawki edukacyjne to warto na początku zdecydować się na łatwiejszy wariant. Jeżeli od razu zaproponujemy psu trudną zabawkę to może mu się nie udać się rozwiązać zadania, a to prosta droga do rozdrażnienia i zniechęcenia.

Dobrym przykładem jest również legendarne wśród psiarzy szarpanie się. Dla wielu to super prosta zabawa, a tak naprawdę jest całkiem trudna dla opiekuna. Trzeba zawsze dobrać odpowiedni poziom – nie odebrać psu zabawki zbyt szybko, ale też nie zbyt późno. Szarpanie nie może być łatwe, bo bez wyzwania nie ma satysfakcji. Jednak jeśli psu zbyt trudno będzie odebrać nam zabawkę to motywacja na pewno spadnie. W końcu nikt nie lubi cały czas przegrywać, a zabawa powinna być przyjemnością.

Jak długo się bawić?

Kolejna sprawa to czas samej zabawy i jej intensywność. Nie chcę, żeby ktoś przeczytał ten wpis i pomyślał ”kurczę, zabawa to fantastyczna sprawa. Idę zrobić psu godzinny maraton aportowania!”. Co za dużo to nie zdrowo – jak to mawiają. Zabawa ma być zabawą, a nie treningiem lub koniecznością.

jak bawić się z psem zabawki

Specjaliści zawsze naciskają, że czas zabawy powinien być ”w punkt”, czyli ma trwać tyle, żeby pies miał jeszcze ochotę na trochę więcej. Tutaj trzeba już obserwować psa i dobrać ten czas pod jego możliwości oraz chęci. Z drugiej strony to nie ma być wymówka dla zbyt krótkiej zabawy ”bo pies się znudzi”.

Jednak to już wyjdzie jak zaczniemy się z psem bawić, bo o to chodzi. Poprzez zabawę będziemy lepiej rozumieć psa i jego preferencje. Może Twój pies lubi bawić się często, ale krótko? Może jednak woli raz, a porządnie? Poznaj swojego psa i wtedy będzie wiadomo jak się bawić dobrze.

Nasze podejście jest najważniejsze

Jednak moim zdaniem najważniejsze jest nasze podejście. Można wybrać idealną formę zabawy i najlepszą do niej zabawkę, a do tego perfekcyjny poziom trudności i doskonały czas trwania. Jeśli jednak nie będziemy się przy tym dobrze bawić to nie będzie dobrego efektu.

Tak naprawdę trudno to wyjaśnić. Jak się czyta lub ogląda specjalistów to rekomendacje są takie, że mamy się bardzo cieszyć i mocno chwalić psa. Może jestem w błędzie, ale moim zdaniem ważniejsze jest szczere zaangażowanie. Jeśli ktoś chce to może głośno krzyczeć i piszczeć, jednocześnie wychwalając niesamowite umiejętności psa. Jednak myślę, że jeśli nie będzie to szczere to nie będzie tego efektu. Psy nie są głupie.

Dlatego moim zdaniem ważne jest, aby wszystkie rady z tego wpisu zebrać razem. Jeśli dobierzemy zabawę, która nam się również podoba i będziemy bawić się z psem wtedy, kiedy mamy czas i dobry humor to jest duża szansa, że rzeczywiście będziemy się dobrze bawić. Nie tylko pies będzie miał frajdę, ale my również.

zabawki dla psa top 5

Naprawdę nic na siłę i najlepiej być po prostu sobą. Bawmy się z psem w szczery sposób tak, żeby oboje mieć z tego przyjemność, a na pewno będzie dobrze. Wspólna zabawa to poza typowym szkoleniem główna forma komunikacji. Poprzez zabawę się poznajemy z psem i nawiązujemy tę specyficzną więź. Dlatego warto się bawić i warto bawić się fajnie.

Przede wszystkim jednak warto zacząć. Zabawa z psem jest naprawdę przyjemna, jeśli będziemy tego chcieli. To nie ma być obowiązek lub smutna konieczność. Baw się, bo to fajne :)

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy