Drapanie psa a alergie pokarmowe. Kiedy drapanie staje się problemem.

Drapanie psa może być całkiem spory problemem, szczególnie jeśli związane jest z alergią pokarmową. Tradycyjnie również w tym roku przyłączamy się do kampanii edukacyjnej StopDrapaniu.pl – naprawdę warto znać te informacje. Dzięki temu łatwiej zrozumiemy z jakim problemem walczymy i jak możemy pomóc naszemu psu.

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne już od czterech lat patronuje akcji STOP drapaniu. My informujemy o kampanii od drugiej edycji. Akcja STOP drapaniu ma dwa podstawowe zadania: edukację i wzrost świadomości zagrożeń związanych z nadmiernym drapaniem się czworonogów, a także niesienie pomocy zwierzętom cierpiącym z powodu różnych schorzeń z incydentami dermatologicznymi.

Drapanie psa a alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe to przypadłość dość często – ostatnimi czasy – diagnozowana u naszych czworonożnych przyjaciół. Zazwyczaj jednym z jej objawów jest uporczywy świąd. Inne to np. problemy gastryczne lub łysienie wokół oczu. Jeśli podejrzewamy u naszego zwierzaka nietolerancję pokarmową, to wiedzmy, że pomocne w takich sytuacjach mogą być specjalistyczne karmy hypoalergiczne oraz dieta eliminacyjna. W ten sposób można wykryć, które składniki pokarmowe uczulają naszego pupila.

Nasza Legion miała w przeszłości dość duże problemy z jedzeniem – nie było drapania, ale widać było, że jej posiłki jej nie służyły. Sporo czasu spędziliśmy na diecie eliminacyjnej, gdzie po kolei odrzucaliśmy kolejne grupy produktów. Na ten moment jest już wszystko dobrze.

Jeśli uda się ustalić, jakie składniki powodują uczulenie to można konkretne pokarmy na stałe wyeliminować z diety. Zdarza się jednak tak, że alergie pokarmowe są wywoływane przez kilka produktów lub nawet ich połączeń, co znacznie utrudnia ustalenie i odsunięcie alergenów. Dodatkowym utrudnieniem przy diagnozie alergii pokarmowej może stać się atopowe zapalenie skóry, często współwystępujące z tego typu uczuleniami. Innym rodzajem alergii występującej u czworonogów, której symptomem także może być świąd, a co za tym idzie drapanie, jest alergia kontaktowa.

O alergii kontaktowej mówimy, gdy swędzenie – a czasem także wysypka – pojawia się, gdy skóra ma bezpośrednią styczność z alergenem. Alergenami mogą być preparaty używane do produkcji np. obróż przeciw pchłom, dezodoranty do dywanów, detergenty itp. W takich przypadkach eliminacja z otoczenia zwierzęcia substancji działających drażniąco na skórę, powoduje poprawę sytuacji i stopniowe ustąpienie objawów dermatologicznych, a co za tym idzie swędzenia i drapania.

Uporczywy świąd może być równie dobrze objawem tzw. alergii środowiskowej. Objawami towarzyszącymi w tej chorobie bywają wysypki oraz dużo groźniejsze kłopoty z oddychaniem. Alergie tego typu mogą być wywołane przez pyłki, pleśnie, roztocza, czyli czynniki, których wyeliminowanie z otoczenia jest praktycznie niemożliwe. W takich przypadkach można podawać leki zmniejszające objawy, między innymi świąd. Leki przeciwalergiczne zwykle podaje się przez całe życie lub w okresach większej ekspozycji na działanie alergenów. Czasem weterynarz może zadecydować o odczulaniu naszego zwierzaka na konkretne alergeny.

Drapanie psa – inne przyczyny

Należy jednak pamiętać, że alergie to nie jedyne dolegliwości, w których mamy do czynienia z uporczywym świądem i drapaniem się. Dolegliwości te mogą być wywołane również przez pasożyty zewnętrzne, które zaatakowały sierść i skórę naszego zwierzaka. Inną przyczyną takich dolegliwości może być przesuszona skóra. Na to narażone są psy zwłaszcza zimą – w sezonie grzewczym oraz te, które zbyt często są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym z użyciem rozmaitych detergentów.

Również infekcje o podłożu grzybicznym lub bakteryjnym mogą wywoływać swędzenie. Jeśli podejrzewamy, że taka może być przyczyna w przypadku naszego pupila, trzeba udać się z nim do weterynarza. Nagminne drapanie, intensywne wylizywanie się czy wręcz wygryzanie sierści mogą być także oznaką problemów emocjonalnych lub zachowań kompulsywnych, z którymi boryka się nasz pies. Takie działania mogą być reakcją na nowe lub stresogenne sytuacje np. nowy mebel w domu, zmianę naszych codziennych zachowań czy remont. Niezależnie od tego jaka przyczyna stoi za świądem, zbyt intensywnego drapania u naszych czworonogów nie należy ignorować ani lekceważyć.

Pies, który nieustannie się czochra lub wylizuje zwykle odczuwa niemały dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Przewlekłe swędzenie jest zarówno konsekwencją procesów chorobotwórczych, jak i przyczyną licznych dolegliwości wtórnych i dlatego towarzysze zwierząt domowych nie powinni sobie pozwalać na jego bagatelizowanie. Z tego powodu naprawdę warto reagować w takich przypadkach. Nie pozwólmy, żeby nasz psiak się męczył.

  Tagi: , , ,
Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy