Dorosły pies sika w domu – wielu opiekunów ma ten problem i zastanawia się dlaczego pies to robi. No i najważniejsze, czyli co można z tym zrobić? Podsikiwanie szczeniaka często jest zrozumiałe, ponieważ wiąże się z małym pęcherzem i brakiem umiejętności jego kontroli.
Jednak sikanie w domu przez dorosłego psa wydaje się trudnym problemem. W końcu dorosły psiak powinien bez problemu kontrolować swój pęcherz, a plamy znalezione rano budzą niepokój opiekuna. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić dlaczego dorosły pies sika w domu i jak można sobie z tym poradzić.
Dorosły pies sika w domu – brak nauki czystości
Brak prawidłowej nauki czystości to jeden z najczęstszych powodów, które dotyczą w szczególności adoptowanych psów. Takie psy nie mają jasnej i znanej nam historii, więc jest duża szansa, że w poprzednim miejscu po prostu nie nauczono psa tej umiejętności. Zdarza się również, że pies całe dotychczasowe życie spędził w ogrodzie lub kojcu, a wprowadzając się do domu lub mieszkania nie rozumie, że nie wolno się mu tu załatwiać.
Rozwiązanie jest proste, ale czasochłonne – trzeba nauczyć psa czystości, czyli prawidłowego załatwiania się wyłącznie na dworze. Robimy to zazwyczaj poprzez nagradzanie psa za każdym razem jak zrobi siku na zewnątrz. Jednocześnie ignorujmy wpadki w domu, a na pewno nie reagujmy złością, ponieważ to tylko pogłębi problem.
U szczeniąt nauka idzie łatwiej. Niestety u dorosłego psa często wymaga sporo czasu, aż zrozumie nasze oczekiwania. Nie warto się jednak demotywować – najważniejsza jest cierpliwość i pozytywne nastawienie.
Czy pies może sikać w domu z powodu choroby?
Wielu opiekunów przyczyn problemu szuka wyłącznie w sprawach behawioralnych, ale często to właśnie różne choroby mogą powodować, że nasz pies sika w domu. Jeśli nasz pies zaczął załatwiać się w domu nagle to warto umówić się na wizytę u weterynarza. Szczególnie jeśli dawno nie robiliśmy badań profilaktycznych jak krwi i moczu. Weterynarz na pewno zleci takie badania.
Na wizytę możemy już przyjść z próbką moczu, co przyspieszy sprawę. Choroby, które mogą powodować podsikiwanie w domu to na przykład cukrzyca lub zapalenie pęcherza.
Brak wystarczającej ilości i długości spacerów
Spacer ma duży wpływ na zachowanie naszego psa, szczególnie pod kątem załatwiania spraw fizjologicznych. Wiele psów załatwia się ”na raty”, czyli często oddaje mocz w mniejszych ilościach. W związku z tym, jeśli spacery są zbyt krótkie lub nie mają odpowiedniej częstotliwości w ciągu dnia to psu mogą zdarzać się wpadki w domu.
Dla psów ważna jest również pewna stałość w życiu. Z tego powodu warto wychodzić codziennie w podobnych porach. Dzięki temu pies będzie spodziewał się spaceru o danej godzinie, a to pozwoli mu mieć świadomość, kiedy będzie miał okazję się załatwić. Brak tej stałości powoduje, że pies nigdy nie wie, kiedy będzie pora sikania, a to może prowadzić właśnie do załatwiania się w domu.
Jeśli nagradzamy psa za załatwianie się na dworze, a mimo tego ”od zawsze” psu zdarzało się mieć wpadki w domu to przyczyny można doszukiwać się właśnie w braku regularności spacerów lub zbyt małej ich długości.
Dorosły pies znaczy w domu
Samce mają tendencję do znaczenia moczem w domu. To całkiem naturalna sprawa, chociaż warto wiedzieć, że bardzo indywidualna – nie każdy pies będzie znaczył. Dużo zależy od terytorialności naszego przyjaciela oraz faktu, czy był on kastrowany. Jeżeli mamy niekastrowanego samca, który bardzo często znaczy to warto przemyśleć wykonanie tego zabiegu (lub spróbowanie odwracalnej kastracji chemicznej).
Jednak sprawę warto przemyśleć, a najlepiej omówić z behawiorystą. Kastracja może pogłębić niektóre problemy, jeśli nasz psiak boryka się z kłopotami behawioralnymi. Alternatywnym rozwiązaniem, którego warto spróbować to neutralizowanie zapachów, czyli stosowanie specjalnego płynu, który ma za zadanie zamaskować zapach moczu. Utrudni to psu znaczenie ciągle w tym samym miejscu.
To dobry pomysł szczególnie wtedy, jeśli nasz pies upatrzył sobie jedno miejsce, które ciągle znaczy. Można również przemeblować tą część mieszkania lub zablokować do niej dostęp.
Dorosły pies sika w domu ze stresu
Stres, duże emocje i generalnie problemy emocjonalne mogą powodować problem sikania w domu. Każdy pies jest inny i ma inną wrażliwość, więc warto o tym wiedzieć. Jeśli wykluczamy wszystkie inne przyczyny to prawdopodobnie właśnie emocje są powodem naszych problemów.
Jeśli pies jest zdrowy, nauczony czystości, nie ma problemów ze znaczeniem, a spacery są regularne i zawsze o tej samej porze to dorosły pies sika w domu z powodu stresu. Konkretne przyczyny są różne i zależą od konkretnego psa. Być może przeprowadziliśmy się w nowe miejsce lub w domu pojawiła się nowa osoba – tutaj zazwyczaj trzeba czasu, cierpliwości i prawidłowej socjalizacji psa z nową sytuacją.
Przyczyny mogą być również bardziej kompleksowe. Przykładowo dorosły pies sika w domu, ponieważ ma konflikt z jednym z domowników, w rodzinie panuje nerwowa atmosfera lub pies nie ma zapewnionych podstawowych potrzeb.
Pamiętajmy, że psy mają swoje podstawowe potrzeby wynikające z gatunku i należy umożliwić psu ich realizację. Przykładowo psy mają silną potrzebę zabawy, aktywności fizycznej, aktywności umysłowej, ale potrzebują również kontaktu socjalnego z człowiekiem, szkolenia oraz poczucia bezpieczeństwa.
Zabawę można zrealizować na wiele sposobów (szarpaki, aportowanie). Aktywność fizyczna to spacery, biegi i inne tego typu aktywności. Umysłowo można zaspokoić psa przykładowo matami węchowymi. Kontakt socjalny odbywa się poprzez głaskanie, dotyk i rozmowę z psem – nasz przyjaciel powinien czuć się członkiem rodziny.
Poczucie bezpieczeństwa jest również bardzo ważne. Pies powinien mieć swoje miejsce, gdzie może odpocząć. Nie powinien bać się – być narażonym na krzyki lub bicie. Często właśnie szkolenie związane z systemem kar (kolczatki, klapsy, szarpanie) powodują problem z sikaniem w domu.
Sikanie ma przy tym problemie spełniać rolę rozładowania emocji. Załatwiając się pies odczuwa ulgę, co pomaga mu również z negatywnymi emocjami. W tej sytuacji najważniejsze jest przywrócenie psu komfortu i wprowadzenie takich zmian, które zmniejszą odczuwany przez naszego przyjaciela stres.