czy pies może spać w garażu

Czy pies może spać w garażu? Czy legowisko jest w ogóle potrzebne?

Czy pies może spać w garażu? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym zagadnieniem w ramach cyklu ”Pytania czytelników”. Właśnie poniższe pytanie otrzymaliśmy od jednego czytelnika, a na łamach bloga staramy się odpowiadać, bo może ktoś inny również może się nad tego typu kwestiami zastanawiać.

Kwestia wygody i komfortu, ale również zdrowia, powinna być dla każdego psiego opiekuna bardzo ważna. Czasy się zmieniły – dawniej psiaki spędzały całe dnie na dworze, spały w pomieszczeniach gospodarczych lub nieocieplanych budach. Wielu tego typu ”warunki’‘ kojarzą się wręcz ze znęcaniem. Naturalnym jest, że chcemy dla naszego psa dobrze i dlatego możemy się zastanawiać, gdzie naszemu przyjacielowi będzie najlepiej.  Zapraszamy do czytania!

Treść pytania:

”Dzień dobry. Mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Czy piesek może spać w garażu bez żadnego legowiska? Moja koleżanka, która ma takiego pieska przekonuje mnie że tak ma być ale mi jakoś ciężko to zaakceptować. Bardzo proszę o odp Niestety garaż nie jest ogrzewany A pies śpi na posadzce. Ma problemy z pęcherzem  często oddaje mocz ale jego właścicielka nie wiąże tego z zimnem..  Intuicyjnie czuję że trzeba to koniecznie zmienić….”

czy pies może spać w domu

Czy pies może spać w garażu?

Krótka odpowiedź powinna brzmieć ”tak, może spać w garażu”, ale tak naprawdę trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych zmiennych, które utrudniają konkretną odpowiedź. Nie jest to wcale sprawa prosta. Generalnie nie ma fizycznych przeszkód, aby pies spał w garażu. Tak samo nie ma przeszkód, aby spał w pomieszczeniu gospodarczym lub kojcu z budą. Wielu opiekunów często na siłę trzyma psa w domu, ponieważ naturalnym instynktem psiarza jest mocno psiaka ”uczłowieczać”. Często boimy się, że psu będzie zbyt zimno lub niewygodnie.

Prawda jest taka, że tutaj dużo zależy od samego psa. Niektóre wolą ciepło, inne zimno. Jedne będą najlepiej czuły się w otoczeniu człowieka, a inne będą preferować spędzanie czasu na dworze. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić preferencje naszego przyjaciela. Samo pomieszczenie (garaż, budowa czy przedpokój w naszym domu) ma drugorzędne znaczenie. Naturalnie zakładając, że temperatury w tym pomieszczeniu są w normie.

Jednak w pytaniu zawarto obawy o zdrowie psa i tutaj na pewno jest to lampka ostrzegawcza. Często łączy się kwestię zimna z problemami z pęcherzem (najczęściej chodzi o zapalenie pęcherza), ale nie jest to takie proste. Zapalenie pęcherza związane jest z infekcją, a nie bezpośrednio z chłodem. Zimna posadzka garażu może naturalnie pośrednio zwiększać problem – chłodna temperatura i wychłodzenie organizmu w połączeniu z obniżoną odpornością może sprzyjać wystąpieniu infekcji. Na pewno psiakiem z takim problemem trzeba się odpowiednio zająć – przede wszystkim skonsultować sprawę z weterynarzem i zrobić niezbędne badania.

pies śpi na dworze w garażu

Pytanie czytelnika – pies śpi w garażu bez legowiska

Ostatnim elementem, na którym warto się skupić to kwestia legowiska w tej sytuacji (a raczej braku tego legowiska). Jeżeli pomieszczenie jest zimne to legowisko nie bardzo będzie miało wpływ na komfort psa – naturalnie odizoluje trochę od chłodnej posadzki, ale nie rozwiązuje nam problemu. Dla komfortu i delikatnego poprawienia wygody psiaka jak najbardziej legowisko mogłoby się sprawdzić. Jeżeli jednak problem związany jest z generalnymi złymi warunkami to jest to sprawa drugorzędna. Wiele psów w ogóle nie toleruje legowisk – psiaki wymieniają ciepło przez wymianę go z otoczeniem. Psiak nagrzewa miejsce, w którym leży (lub odbiera z niego ciepło), a następnie zmienia miejsce, aby móc robić to ponownie. Dlatego psiaki ”wiercą się” i regularnie zmieniają pozycję, a legowisko często jest do tego zbyt małe, więc w końcu i tak psiak przenosi się na podłogę obok. Jednak to nie znaczy, że trzeba w ogóle rezygnować z legowisk – po prostu w tym pytaniu to raczej kwestia poboczna i związana mocno z preferencjami psiaka.

Podsumowując: w tym przypadku przede wszystkim należałoby się zatroszczyć o zdrowie psiaka i zbadać przyczyny problemów z pęcherzem. Warunki ”mieszkaniowe” są trudne do oceny, ponieważ dużo zależy od pomniejszych czynników (jakie temperatury panują w garażu, jaki jest typ posadzki, czy pies lubi spędzać tam czas czy jest zamykany na siłę). Naturalnie wielu opiekunów będzie uważać, że miejsce psa jest w domu i jak najbardziej się z tym zgadzamy. Większość psów z chęcią spędzi z nami noc, nawet w naszym łóżku. Jednak nie wszystkie psiaki mają takie preferencje, więc to również warto wziąć pod uwagę.

Czytając o ”psu śpiącym w garażu” łatwo oceniać sytuację negatywnie, ale nie zawsze tak jest. Dlatego zawsze warto takie sytuacje rozpatrywać możliwie obiektywnie.

Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy