co dziwnego robi pies

Co dziwnego robi pies?

Co dziwnego robi pies, a konkretnie co dziwnego robią nasze psy? Nie da się ukryć, że psiaki są super kochane i w ogóle, ale czasami robią rzeczy, których do końca nie rozumiemy. Są to czynności, które w pewien sposób ”wgrały” się w psią psychikę lub całkowite odpały, których nie da się wyjaśnić.

Jestem również ciekawy, jakie dziwne rzeczy robią Wasze psy – podzielcie się koniecznie w komentarzach! :)

Dlaczego pies robi dziwne rzeczy?

Legion to czasami taka kompletna tajemnica dla nas i pudełko niespodzianek. Niektóre rzeczy trzeba powtarzać w nieskończoność, aby je zrozumiała. Natomiast do głupot to jest pierwsza i bardzo szybko je generalizuje. Prawda jednak jest taka, że ”dziwne rzeczy” nie powstają z kosmosu – pies nie knuje i nie obmyśla, co tam nowego może odpierdzielić dzisiaj.

Wszystkie te dziwności powstają w wyniku życia z nami. Nie zawsze uczymy ich bezpośrednio, nie zawsze ich wymagamy od psa lub nawet wcale ich nie chcemy, ale jednak powstają. Można powiedzieć, że właśnie po takich dziwnościach można rozpoznać swojego psa wśród tłumu i to one określają jego charakter, ale również pośrednio nasz.

co dziwnego robi pies 2

Typowe poranki – każdy zajęty swoim, a biegać nie ma komu :)

Spektrum dziwności jest naprawdę ogromne. Jeden pies będzie szczekał na szklankę pozostawioną na rogu stołu, a inny będzie uwielbiał pić wodę z kubka. Niektóre psiaki mogą gonić własny cień, a inne atakować liście. Dla każdego czymś innym będzie ”dziwność” psa. Ważne, że to taka cecha indywidualna naszego przyjaciela – czasami można się z tego pośmiać, a czasami trzeba uważać.

Przykładowo namiętne gonitwy za własnym ogonem to nie jest ”fajna zabawa”, a oznaka pewnego sfrustrowania psa i nawarstwiających się nerwów. Z tego powodu warto takie psie zagrywki obserwować, ponieważ mogą być pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego.

Legion i środki transportu

Legion jest bardzo dziwna, jeżeli chodzi o wszelkie środki transportu. Nie mamy samochodu, więc psina nie ma zbyt wiele okazji, aby się przejechać. Jednak te kilka razy wystarczyło na tyle, aby nabawiła się prawdziwego hopla na punkcie tych pojazdów. Jak tylko zauważy otwarte auto to od razu chce tam wskoczyć – może to być przednie, tylne siedzenie, a nawet bagażnik – jej to obojętne :)

co dziwnego robi pies 3

Legendarne zdjęcie mitycznego psa, który skrada się na dwóch łapach z dyskiem w pysku :)

Mieliśmy kiedyś sytuację, że przechodziliśmy obok sąsiada, który akurat sprzątał swój samochód. Legion wykorzystała moją chwilę nieuwagi i władowała się do środka – położyła na siedzeniu i cała zadowolona :D Dobrze, że sąsiad wyrozumiały i akurat jest jednym z nielicznych, którzy Legion tutaj lubią.

Autobusy to już w ogóle prawdziwa pasja Legion. Nawet nie musi stać – wystarczy, że jedzie, a psina od razu się uśmiecha i wygląda za najbliższym przystankiem. Same przystanki to również ogromna radość dla psa. Jak tylko przechodzimy obok to ona musi podejść i najchętniej by się zatrzymała. Ma wtedy taki wzrok ”po co będziemy szli – poczekamy na autobus” :) Swoją drogą im dłuższy spacer tym bardziej ciągnie na przystanek – pokazuje w ten sposób, że już łapki są zmęczone, więc potrzeba pomocy!

szczeniak w kagańcu

Ogólnie związane jest to z tym, że samochodem zawsze jechała w ciekawe miejsce – na jakieś szkolenie, spotkanie z psami lub zajęcia tropienia. Natomiast jak była mała to czasami odbierała mnie jak wracałem skądś autobusem, a czasami również zdarzało się jechać tym pojazdem na jakieś zajęcia :) Tak jej się spodobało, więc tak reaguje. Z drugiej strony Levi również jeździł, ale nie jest aż tak optymistycznie nastawiony. Jak widać – pokazuje to cechy indywidualne danego psa. Oboje jeździli, ale każdy inaczej odnosi się do danej czynności.

Podsumowując, co dziwnego robi pies? Wskakuje obcym do samochodu – bajecznie prosto jest ją porwać. Wystarczy otworzyć bagażnik :D Do autobusu też chętnie wskoczy, więc nawet sama chętnie pojedzie na wycieczkę.

Levi kontra życie

Samoyed jest jeszcze młody, więc wszystko przed nim – więcej dziwności na pewno nabierze z czasem. Na ten moment na pewno najdziwniejsze jest jego ”sygnalizowanie”. Samoyed nauczył się, że jak za oknem dzieje się coś ciekawego (psy, koty, ludzie głośno rozmawiają) to Legion podbiega i najczęściej obszczekuje daną ”ciekawość”.

co dziwnego robi pies 4

”Bitch please! I’m fabulous!”

W takim razie w sytuacji, gdzie młody czuje coś fajnego za oknem, a Legion nie reaguje to on sam robi takie specyficzne szczeknięcie, a wtedy już Legion z pełną siłą wskakuje na okno i przygląda się sytuacji. Co najciekawsze Levi robi to zazwyczaj leżąc gdzieś daleko i ze swojego bezpiecznego miejsca obserwuje całe wydarzenie. Przy okazji oczywiście śmieje się złowieszczo.

Nawet jak już jesteśmy dumni z Legion, że na coś nie zareagowała i była spokojna to młody szatan przywołuje ją ”Ej, nie żebym Cię prowokował, ale tam za oknem jest coś wartego obszczekania. Tak tylko mówię…”. Typowy Samoyed – prawdziwy aniołek :D

Co więc dziwnego robi pies? Bezczelnie namawia naszego owczarka do szczekania!

Legion i jej codzienność

Jeżeli chodzi o takie codzienne zdarzenia to tutaj również Legion potrafi postawić na swoim. Przykładowo podczas spaceru nasza psina wymyśliła sobie bardzo dziwny sposób na pokazanie, w jakim kierunku chce iść. Po prostu staje.

Całość wygląda tak, że idziemy sobie razem, a nagle pies zatrzymuje się w miejscu. Jej zdaniem ”zadaniem” człowieka jest chodzenie wokół niej aż do punktu kierunku, w którym chce iść. Jeżeli chce zawrócić to trzeba obejść ją wokół i dopiero jak znajdę się z jej tyłu to ona chętnie rusza w tę stronę… Finalnie człowiek musi się domyślić i metodą prób i błędów dojść do tego, gdzie powinien odbyć się spacer. Czasami idę jej na ”łapę” i pozwalam iść tam, gdzie akurat chce. Czasami jednak trzeba się trochę pokłócić, żebyśmy mogli dojść tam, gdzie musimy (np: weterynarz). Nie jest to jakieś niekomfortowe – jak trzeba iść w dane miejsce to wystarczy lekko ją zmusić i rusza, ale jednak ten wzrok ”chciałam iść tam…” boli :)

co dziwnego robi pies 5

Specjalnie wyćwiczona pozycja do przyjmowania przysmaków – pysk szeroko otwarty, widać skupienie – perfekcyjnie!

Najzabawniejsze z Legion są poranki. To zawsze konflikt interesów, bo ja bym sobie jeszcze pospał, a ona chciałaby wyjść. Wskakuje na łóżko, a potem liże, ściąga kołdrę, wali łapami – generalnie wszystko, żeby ”zachęcić” do wstania. Jak już wstanę to ona wie, że trzeba się ubierać. Jednak jeśli zboczę z drogi i na przykład pójdę się czegoś napić to wpada w lekką złość. Wskakuje wtedy znowu na łóżko, bierze moją poduszkę i po prostu nią szarpie. Potem kładzie sobie ją pod pysk i wzrokiem komunikuje ”już sobie nie poleżysz człowiek – na spacer!”. Ciężkie życie z takim sprytnym owczarkiem :D

Co takiego dziwnego robi pies? Nie potrafi normalnie pokazać ciągnięciem, gdzie chce iść, a przed samym spacerem wyżywa się na poduszce, jeżeli ”przygotowanie do wyjścia” nie idzie po jej myśli :)

Co dziwnego robi pies – podsumowanie

Pewnie nasze psy robią również inne dziwne rzeczy, ale zapewne nam już wydają się całkiem normalne. Przychodzenie ”co do minuty” do nas, żeby zakomunikować, że nastała pora obiadowa i tego typu sprawy.

Swoją drogą dziwne samo w sobie jest to, że psy tak różnie interpretują nasz świat. Jestem pewien, że Legion rozumie, że nie każdy autobus oznacza przejażdżkę – mam przynajmniej taką nadzieję. Dlaczego więc tak robi? Może po prostu tak pokazuje, że chciałaby się przejechać? Nie rozumie, że potrzeba do tego biletu i kagańca, którego zresztą nie bardzo lubi (ale dzielnie nosi jak trzeba!)?

co dziwnego robi pies 6

A może już czas na trzeciego… nie, trzeba się opanować :D

To taka właśnie indywidualna interpretacja powoduje, że psy są takie ciekawe – przynajmniej moim zdaniem. Oba nasze psy wychowują się w podobny sposób, są traktowane równo i mają dostęp do takiego samego środowiska. Dlaczego więc ich zachowanie jest tak różne? Wiele osób próbuje udowodnić, że w psim zachowaniu nie ma żadnej inteligencji ani indywidualizmu, a jednak nie da się uwierzyć, że te wszystkie, komiczne czasami zachowania są wynikiem czystego instynktu. Ja przynajmniej nie potrafię w to uwierzyć :)

Jestem ciekawy jakie dziwne rzeczy robią Wasze psy – podzielcie się Waszymi historiami w komentarzach!

Polecamy