wychowanie szczeniaka instrukcja

Wychowanie szczeniaka – instrukcja

Wychowanie szczeniaka – instrukcja, czyli jak zaplanować pierwsze tygodnie życia z młodym psem. W końcu wyczekiwany maluch pojawia się w Twoim domu, a Ciebie ogarnia panika. Jak wychować szczeniaka, jak się bawić i generalnie co zrobić, żeby to wspólne życie było takie jak być powinno, czyli spokojne i szczęśliwe. Wielu opiekunów ma taki problem, ponieważ co innego czekać na szczeniaka i planować w głowie, a co innego już mieć szczeniaka w domu. To ogromne emocje i sporo wątpliwości.

Z tego powodu każdego nowego opiekuna zapraszam do przeczytania tego artykułu. Postaram się wyjaśnić jak podejść do wychowania szczeniaka, abyście oboje byli z tego zadowoleni. Dowiesz się czego warto nauczyć młodego psa i jak się zachowywać. Mam nadzieję, że artykuł okaże się przydatny!

wychowanie szczeniaka

Wychowanie szczeniaka – budowanie dobrej relacji

Od samego początku jak tylko szczeniak pojawi się w naszym domu to powinniśmy skupić się na budowaniu dobrej relacji. Oznacza to, że psiak powinien mieć z nami same dobre skojarzenia. Dużo chwalimy psa, mówimy do niego miłym głosem, pokazujemy zabawki i dajemy nagrody w postaci pysznych smakołyków. Pierwsze dni razem są bardzo ważne, ponieważ właśnie wtedy nasz pies wyrabia sobie opinie o nas.

Przykładowo jeśli pierwsze dni z nami będą stresujące – będziemy krzyczeć na malucha, mówić do niego w nieprzyjemny sposób i cały czas tylko karcić za błędy to pies skojarzy nas tylko ze stresem i negatywnymi emocjami. Trudno nam potem będzie pracować z psem, realizować szkolenie lub wymagać od psa, że będzie chętnie do nas przychodził.

jak wychować szczeniaka

Wychowanie szczeniaka to przede wszystkim właśnie budowanie pozytywnej relacji, gdzie pies nas lubi i chce przebywać z nami, bo po prostu z opiekunem jest fajnie i przyjemnie. Naprawdę nasze nastawienie jest bardzo ważne. Wspólne życie ze szczeniakiem będzie o wiele łatwiejsze, jeśli będziemy mili, entuzjastyczni i generalnie pozytywni. Im więcej przyjemnych i radosnych doświadczeń tym lepsza będzie nasza relacja ze szczeniakiem.

Zabawa ze szczeniakiem

Zabawa ze szczeniakiem to świetny pomysł nie tylko na budowanie wspólnej relacji, ale również motywacji psa. Motywacja to klucz do tego, aby pies chciał z nami pracować i spełniać nasze oczekiwania. Dla opiekunów często ważne jest, aby ich pies był chętny do działania i robił to entuzjastycznie. Przykładowo bardzo dobrym pomysłem jest uczenie psa przywołania, czyli przychodzenia na zawołanie.

Jeśli będziemy mieli z psem dobrą relację, a pies wie, że opiekun to same fajne rzeczy to pies będzie przychodził do nas szybko, entuzjastycznie i bez zwłoki. Natomiast pies, który nie jest zmotywowany też często przyjdzie w wyniku zrealizowanego treningu, ale będzie przychodził powoli i niechętnie.

dobra relacja ze szczeniakiem wychowanie

Wspólna zabawa to właśnie świetny element, który buduje u psa entuzjazm, chęć i motywację. Warto bawić się ze szczeniakiem od samego początku, aby od pierwszych dni pokazać się jako źródło fajnej zabawy. W co się bawić? Dużo zależy od psa, więc warto próbować różnych rzeczy. Najpopularniejsze zabawki to:

  • szarpaki
  • piłki do rzucania
  • pluszaki
  • zabawki na sznurku

Jak się bawić? Najważniejszy jest nasz entuzjazm i zaangażowanie. Jeśli pies zobaczy, że też dobrze się bawimy to sam także będzie czerpał z tego większą przyjemność. Jeżeli będziemy bawić się na siłę, będziemy znudzeni lub trochę tacy bez energii to nie będzie to przyjemna zabawa dla malucha. Z tego powodu bardzo ważne jest, żebyśmy znaleźli zabawę, która spodoba się nie tylko psu, ale również opiekunowi.

Wychowanie szczeniaka – nauka czystości

Jedną z pierwszych rzeczy, na której warto się skupić to nauka czystości, czyli prawidłowego załatwiania się. Jest to ważne, ponieważ jeśli od samego początku nie będziemy zwracać na to uwagi to dość szybko zorientujemy się, że maluch załatwia się po prostu wszędzie. Warto od razu wiedzieć, że nie robi tego złośliwie. Szczeniak ma mały pęcherz i nie potrafi go jeszcze kontrolować, dlatego bardzo trudno mu wytrzymać z siku dłuższy czas, a jeśli nie wie gdzie ma się załatwiać to będzie to po prostu robił tam, gdzie stoi.

szczeniak wychowanie i zabawa

Jak uczymy czystości? W skrócie mamy dwie możliwości:

  • uczymy psa załatwiać się na macie treningowej w konkretnym miejscu w domu
  • uczymy psa od razu załatwiać się na dworze

Pierwsza opcja jest wygodna dla opiekuna, ale potem jak psiak podrośnie to często trzeba go ponownie uczyć załatwiania się na dworze, a oduczyć załatwiania w domu. Druga opcja jest lepsza w perspektywie czasu, ale bywa trudna dla opiekuna. Uczenie załatwiania się na dworze wymaga od nas obserwowania psa i jak zauważamy, że potrzebuje się załatwić to szybko zabieramy go na dwór, a jak zrobi siku na trawie to chwalimy za dobre zachowanie. Szczeniaki jednak załatwiają się dość często, więc wymaga to od opiekuna ciągłej uwagi i wielokrotnego wychodzenia z psem na dwór, również w nocy.

Realizowanie potrzeb szczeniaka

Do prawidłowego rozwoju i wychowania szczeniaka kluczowe jest realizowanie jego potrzeb. Bez tego trudno będzie szczeniakowi osiągnąć swój pełny potencjał, a duże braki w tych potrzebach będą wiązały się ze zwiększonym stresem i próbą odreagowania na inne sposoby, które na pewno się nam nie spodobają. Bardzo ważne jest, żeby szczeniak miał zrealizowane następujące potrzeby:

  • sen – szczeniak powinien mieć możliwość spokojnego odpoczynku
  • spacer – szczeniak powinien mieć realizowane spokojne spacery, na których może spokojnie wąchać i poznawać otoczenie
  • gryzienie – młode psy potrzebują dostępu do zabawek lub produktów, które mogą gryźć i żuć
  • stymulacja psychiczna – szczeniak potrzebuje realizować aktywności umysłowe (nauka nowych rzeczy poprzez szkolenie, maty węchowe, zabawki edukacyjne)
  • kontakt socjalny – młody pies potrzebuje kontaktu z człowiekiem, więc mówmy do niego i róbmy razem różne rzeczy

szczeniak śpi wychowanie potrzeby

Oczywiście tych potrzeb jest więcej (np: bezpieczeństwo – pies musi czuć się bezpiecznie), ale te powyższe są bardzo ważne w kontekście wychowania szczeniaka. Przykładowo brak dostępu do gryzaków może sprawić, że pies będzie odreagowywał stres w inny sposób, chociażby poprzez podgryzanie opiekuna lub niszczenie w domu. Niekorzystanie z zabawek edukacyjnych lub mat węchowych może doprowadzić do tego, że pies ciągle będzie pobudzony i może mieć problemy z odpoczynkiem.

Warto wiedzieć, że wiele problemów z psami jest właśnie związanych z brakiem możliwości realizowania swoich potrzeb. Z tego powodu trzeba się skupić na ich zaspokojeniu, aby uniknąć kłopotów w przyszłości.

Polecamy