jak wybrać rasę psa

Jak wybrać rasę psa?

Jak wybrać rasę psa? To pytanie zadaje bardzo wiele osób – wszyscy psiarze mają jakieś preferencje, ale wybór nigdy nie jest prosty. Zarejestrowanych przez FCI jest ponad 300 ras psów, więc naprawdę jest w czym przebierać ;)

Jak my wybieraliśmy rasy naszych psów, jak szukaliśmy i w jaki sposób podjęliśmy ostateczną decyzję? Dzisiaj właśnie o tym jak wybrać rasę psa :)

Jak wybrać rasę psa – poznaj rasy

jak wybrać rasę psa poznaj rasy

Zanim w ogóle możemy mówić o wybieraniu rasy psa to musimy poznać dostępne wybory. Zazwyczaj każdy miłośnik psów ma pewne preferencje, które z góry zakłada. Na przykład ja lubię wesołe, duże (lub średnie) psy z wydłużonym pyskiem oraz stojącymi uszami. Dodatkowo wolę rasy o dłuższej sierści. Oczywiście są tutaj też wyjątki, ponieważ podoba mi się również Golden Retriever, nawet jeżeli ma klapnięte uszy. Z drugiej strony nie przepadam za psami z bardzo krótką sierścią oraz ze zwisającymi faflami. Nie podobają mi się też rasy wysokie i chude z długimi nogami.

Wydaje mi się, że każdy jakieś preferencje ma – niektórzy wolą ”wilkowate”, inni typowe miśki, jeszcze inni boksery lub buldogi. Ktoś może kochać owczarki generalnie, a ktoś inny będzie wolał rasy małe i miniaturowe. Wszystko zależy od naszych gustów i o ile wygląd teoretycznie się nie liczy, tak w przypadku psów jest to bardzo ważny czynnik. Pies po prostu musi się nam podobać. Bardzo ważne, żeby podobał się głównie jako osobnik dorosły, a nie tylko jako szczeniak. Naprawdę nie polecam wybierać rasy jeżdżąc po hodowlach i oglądając szczeniaki – najgorsza możliwość ;)

Bez względu na to czy mamy preferencje czy nie bardzo to zawsze warto pooglądać zdjęcia ras. Pozwoli to nam w jakiś sposób zmniejszyć dostępne wybory. Po prostu postarajmy się przede wszystkim wyeliminować rasy, które kompletnie nam się nie podobają.

Kolejnym krokiem może (ale nie musi) być eliminacja pod wpływem cech charakterystycznych. Na tym etapie powinniśmy poczytać jak najwięcej o rasach, które nam się podobają. Sprawdźmy jakie mają cechy charakterystyczne, jakie są wymagania danej rasy, jakie są potrzeby i tak dalej. Jak już mamy generalną wiedzę na temat ras, które nam się podobają i wiemy trochę więcej o nich niż ”jest biały, ma stojące uszy” to możemy wstępnie przystąpić do wyboru.

Jak wybrać rasę psa – dopasowujemy psa do siebie

jak wybrać rasę psa dopasuj psa

Pierwsza metoda, która jest ogólnie tolerowana to dopasowanie rasy psa do swoich preferencji. To taki logiczny sposób – leżymy na kanapie to wybieramy kanapowca, a jak lubimy biegać to północniaka. Oczywiście to ogromne generalizowanie w tym momencie ;)

Ogólnie chodzi o to, że każda rasa ma jakieś cechy charakterystyczne dla siebie. Niektóre chętnie się uczą, inne idealnie nadają się jako stróż posiadłości, a jeszcze inne uwielbiają aktywność fizyczną. W dopasowaniu psa do siebie ważne jest, aby teoretycznie odrzucić rasy, które prezentują cechy, których spełnić nie możemy lub nie chcemy.

Przykładowo osoba starsza, po kilku operacjach kolana nie powinna wybierać ras, które potrzebują aktywności fizycznej. Dodatkowo takie osoby powinny odrzucić również duże, ciężkie psy oraz takie, które wymagają szkolenia.

Z drugiej strony osoba bardzo aktywna, która większość wolnego czasu spędza na treningach nie powinna wybierać rasy, która ma krótkie łapki i słabe predyspozycje do sportów. Oczywiście biorąc pod uwagę, że dana osoba szuka psa do wspólnej aktywności.

Jest bardzo wiele kryteriów i zawsze trzeba patrzeć na to indywidualnie. Może ktoś ma inne zwierzęta – bum, niektóre rasy raczej nie przepadają za innymi pupilami. Może 12h/dziennie spędzasz w pracy? Raczej odpadają rasy uzależnione od pracy z człowiekiem. Może nie masz ochoty na częsty trening z psem? Raczej zrezygnuj z ras, które uwielbiają się uczyć.

W tym oczywiście jest dużo generalizacji, ponieważ cechy charakterystyczne danej rasy nie biorą pod uwagę predyspozycji indywidualnych. Mając dwa Owczarki Niemieckie możemy spodziewać się pewnych zachowań, ale nigdy nie będą to takie same psiaki. Zawsze będą jakieś różnice i tego nie damy radę wziąć pod uwagę podczas wybierania rasy.

Niemniej jednak wiele osób właśnie tak wybiera rasę psa. Szukają dostępnych ras w internecie, sprawdzają ich cechy oraz wymagania – potem dopasowują to do swoich preferencji i mamy wybranego psiaka. Osobiście mi ta metoda nie pasuje – pamiętam, że przed wyborem Legion sprawdzałem kilka ras na serwisach typu DogSelector, gdzie wypełniamy podstawowe dane i strona wyświetla nam wyniki. Nic fajnego z tego nie wyszło, ale rozumiem, że wiele osób lubi tak wybierać ;)

Jak wybrać rasę psa – dostosowujemy siebie do psa

jak wybrać rasę psa dopasuj siebie

Mniej popularna metodą jest dostosowanie siebie do rasy psa. Jest to jednak metoda, którą my preferujemy. Chodzi tutaj o to, że decydujemy się na psa i jednocześnie postanawiamy, że dopasujemy się do rasy w razie czego.

Uważam, że pies to dość duża odpowiedzialność. Mniejsza niż wiele osób twierdzi, ale nadal całkiem spora. Wybierając daną rasę nie wiemy nic o indywidualnych cechach konkretnego osobnika i niestety nie dowiemy się o tym za szybko. Najczęściej będzie wtedy już za późno, żeby coś cofnąć. Możemy robić codziennie wizytację w hodowli, dokładnie przeanalizować rodziców szczeniaka, przeczytać wszystkie materiały na temat danej rasy, a i tak nasz pupil może nas zrobić w konia w przyszłości.

Myślę, że psy też nie są takie zerojedynkowe, jak wiele osób może myśleć. Mimo wszystko każdy osobnik ma swoje indywidualne cechy. Jedna osoba może mieć Owczarka Niemieckiego, który kocha biegać i osiąga w tym wspaniałe wyniki. Druga osoba zdecyduje się na Owczarka Niemieckiego ”bo koleżanka ma i wspaniale im się biega”, ale życie zweryfikuje to po swojemu. Finalnie możemy zostać z ON’kiem, który preferuje inne typy aktywności.

Oczywiście teoretycznie każdego psa możemy zachęcić do danej czynności, ale tylko od psa zależy w jakim stopniu się temu poświęci i jak dużą będzie miał motywację. Jakiś szkoleniowiec zakrzyknie ”gówno prawda” i może będzie miał rację – ma większe doświadczenie. Wydaje mi się jednak, że nie powinniśmy odbierać psu tej indywidualnej cząstki.

Tak samo są psy, które wolą treningi z nagrodami w postaci smakołyków, a inne zrobią wszystko za możliwość zabawy. Każdego psa przy odpowiedniej zachęcie można trenować i na to i na to, ale jednak zawsze ta osobista preferencja danego psa zostanie.

Wracając do tematu – uważam, że wybierając rasę psa powinniśmy mieć taką świadomość, że zaistnieje konieczność, że to my będziemy musieli się dostosować do psa w pewnym zakresie i dlatego ja stawiam to ponad dopasowywanie psa do siebie.

Jak wybrać rasę psa – jak my wybieraliśmy?

jak wybrać rasę psa poradnik

Przede wszystkim oboje jesteśmy ogromnymi fanami Owczarków Niemieckich, a odmiana długowłosa to już w ogóle naszym zdaniem najpiękniejsza rasa psów. To psy silne, zdolne i przede wszystkim piękne. Mimo wszystko nadal szukaliśmy trochę innych ras, aby mieć alternatywy. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że my od początku wiedzieliśmy, że wybieramy rasę, a nasze życie dopasujemy do psa. I naprawdę tak było.

Jak wybieraliśmy Legion? Sprawa była ułatwiona, ponieważ wiedzieliśmy, że chcemy Owczarka Niemieckiego Długowłosego. Wystarczyło poczytać o tej rasie, aby upewnić się jakie ma potrzeby i wymagania oraz finalnie postanowić, czy damy radę. DON’ki są dość popularne, więc nie było problemu ze znalezieniem hodowli :)

W życiu nie uprawiałem żadnego sportu, a większość wolnego czasu spędzałem w domu i przed monitorem. Absolutnie nie można było mnie określić jako osoba aktywna. Zacząłem biegać praktycznie zaraz po tym jak Legion dotarła do nas jako szczeniak. W tym samym momencie zacząłem szkolić się z obsługi psów. Czytałem pełno materiałów i oglądałem mnóstwo filmików. Przed wybraniem szczeniaka nie miałem nigdy własnego psa (były jakieś epizody z kundelkami w dzieciństwie, ale niestety rodzice nie byli miłośnikami psów – woleli koty, tak – większość życia byłem kociarzem!). Zawsze jednak psiaka chciałem, tak się jednak złożyło, że miałem możliwość dopiero po pójściu ”na swoje”, zapewne jak wiele osób.

Także zakup Legion zmienił wszystko w moim życiu. Z kolesia, który nie lubił sportu zacząłem być regularnym biegaczem. Lubię też basen i siłownię, ale jednak na bieganie łatwiej znaleźć mi czas. Jednocześnie z maksymalnego kociarza zacząłem być fanatykiem psów, który z zainteresowaniem poznaje wszystko, co jest związane z wychowaniem, pielęgnacją i trenowaniem psów.

Jak wybraliśmy Leviego? Tu już w ogóle było trochę inaczej – najpierw chcieliśmy dalej iść w Owczarki Niemieckie. Nie chcieliśmy jednak mieć mniejszej kopii Legion. W związku z tym wstępnie byliśmy zainteresowani Owczarkiem Niemieckim o czarnym umaszczeniu lub Owczarkiem Szwajcarskim (zmodyfikowany Owczarek Niemiecki o białym umaszczeniu).

Jednak po dłuższym ”wdrożeniu” się w te rasy uznaliśmy, że nie do końca nam ten wybór odpowiada. Przede wszystkim rasy te nie dzielą się na krótkowłose/długowłose – trzeba po prostu sprawdzać rodziców i wtedy mamy mniej więcej pogląd jaka będzie długość włosa u psa. Z drugiej strony cechowo są bardzo podobne do Owczarków Niemieckich (co jest logiczne), a w miarę zastanawiania się myśleliśmy, żeby spróbować czegoś innego. ON żyją kilkanaście lat, a my też się młodsi nie robimy, więc chcielibyśmy spróbować też rasy o innym temperamencie.

Był ogólny pomysł o północniakach – bardzo podobają się nam Malamuty (Alaskan Malamute), ale przypomnieliśmy sobie, że kiedyś na psich spotkaniach widzieliśmy pięknego Samoyeda. Poczytaliśmy o rasie, pooglądaliśmy zdjęcia i stało się – Sammy nas kupił ;)

Jeszcze wracając do metody pt. ”dopasuj się do psa” – wydaje mi się, że taka metoda jest najlepsza, ale oczywiście trzeba znać swoje limity. Każdy z nas jest inny i nie każde podporządkuje swoje życie dla psa. Osobiście uważam, że jeżeli ktoś naprawdę uwielbia konkretną rasę to warto to przemyśleć i nie brać na siłę innej ”bo ta bardziej pasuje do mojego stylu życia”. Oczywiście czasami są rzeczy poza naszym zasięgiem – jeżeli ktoś pracuje w delegacji lub naprawdę większość doby spędza w firmie to nie ma szans po prostu, żeby dał radę z wymagającym psiakiem.

Jeżeli jednak czujemy, że jesteśmy w stanie zmienić się dla ukochanej rasy psa to może to jest rozwiązanie? Jeżeli jesteśmy zdrowi, mamy możliwości finansowe i jesteśmy gotowi się uczyć to dlaczego nie? Nie warto wtedy patrzeć, czy dana rasa potrzebuje dużej ilości ruchu, jest kosztowna w pielęgnacji lub trudna w treningu. Wszystko jest dla wszystkich.

JEDNAK miejmy sumienie i znajmy siebie. Pies to nie jest postanowienie noworoczne. Nie ma nic gorszego niż wybrać daną rasę z postanowieniem zmiany siebie dla niej, kiedy potem nic z tego nie wychodzi. Ja zacząłem biegać dwa lata zanim mogłem biegać z Legion. Przepraszam jeżeli to źle zabrzmi, ale jeżeli ktoś jest życiową pierdołą i nie jest w stanie się zmienić to niech nie bierze psa ”dla siebie kiedyś”, a ”dla siebie teraz”. Rozumiem, że nie każdy jest w stanie wstać nagle z fotela i zacząć biegać – każdy jest inny. Jednak w tym przypadku robimy krzywdę nie tylko sobie, ale również przyszłemu psu.

Naprawdę pies to nie jest super etap na zmianę swojego stylu. Może lepiej zostawić ”ochotę” na zabawę w canicross i wziąć bardziej kanapowego pupila? :)

Jak wybrać rasę psa – ograniczenia

jak wybrać rasę psa wskazówki

Jak już o ograniczeniach mówimy to miejmy na uwadze rzeczy, których nie przeskoczymy. Przede wszystkim warto widzieć, że niektóre rasy wymagają konkretnego pozwolenia – są to rasy znajdujące się na wykazie ras psów agresywnych. Sam wykaz to głupota, ponieważ tak naprawdę żadna rasa nie jest stricte agresywna. Nawet największe ”zabijaki” mogą wyrosnąć na ciepłe kluchy domowe.

Jednak to określenie jest do przyjęcia dla ogółu społeczeństwa, które nie siedzi ”w psach”. Łatwiej wytłumaczyć publice, że to lista psów agresywnych i dlatego wymaga pozwolenia, niż tłumaczenie, że te psy wymagają specjalnego traktowania, siły i podejścia. Nie ma szans, żeby mała dziewczynka poradziła sobie z Owczarkiem Kaukaskim – widzieliście kiedyś tę bestię? Widziałem kolesia, którzy wyprowadzał takiego na lince holowniczej ;) Takie psy po prostu uczą szacunku do tych zwierząt, bo to nie jest pimpek, któremu bez namysłu powiemy ”niedobry pies! nie wolno!”.

Tak czy inaczej wybór takiej rasy wiąże się z koniecznością otrzymania pozwolenia – wiąże się to również z badaniami psychologicznymi, co jest bardzo logiczne w tym przypadku.

Jakie jeszcze mamy ograniczenia? Nawet jeżeli rasy, która nam się podoba nie ma na wykazie, a jednak jest psem rasy ogromnej to warto to przemyśleć. Czy masz wystarczająco umiejętności, aby poradzić sobie z takim psem? Czy w razie czego jesteś w stanie utrzymać psa i zapewnić innym bezpieczeństwo? Czasami trzeba pomyśleć ”o najgorszym” – co jeżeli pies będzie agresywny, będzie ciągnął na smyczy, będzie za bardzo ekscytował się innymi zwierzętami? Dasz radę utrzymać psa, który waży ponad 50-60 kg? Czasami lepiej wybrać bezpieczniejszą opcję i wybrać mniejszą rasę.

Jak wybrać rasę psa – wybieramy

jak wybrać rasę psa wybieramy

Powiedzmy, że wszystko mamy zrobione. Wybraliśmy kilka ras, które nam się podobają, pasują nam ich cechy charakteru i jesteśmy pewni, że podołamy spełnić ich potrzeby zarówno materialne, psychiczne jak i fizyczne.

Ostatnim krokiem jest poszukanie hodowli i tutaj również mogą spotkać nas przeciwności. Ogólnie popularne rasy są stosunkowo mocno dostępne i nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem szczeniaka. Są natomiast również mniej popularne rasy, gdzie oczekiwanie w kolejce może trwać nawet 2-3 lata. Niektóre rasy mogą w ogóle nie być dostępne w naszym kraju i musimy zorientować się w możliwości zamówienia z zagranicy.

Zawsze warto mieć kilka ras na swojej liście wybranych, żeby mieć w razie czego możliwość alternatywy, jeżeli nasz pierwszy wybór jest po prostu nierealny.

Podsumowanie

jak wybrać rasę psa wybieramy rasę psa

Uf, takie długie teksty mnie wykańczają. Ktoś w ogóle czyta to do końca? ;) Wybór rasy to jeden z najważniejszych etapów podczas zakupu szczeniaka. Wybór ten praktycznie w pewien sposób ustala nasze życie przez kolejne kilkanaście lat. Musimy mieć świadomość, że o ile cechy indywidualne są inne u każdego osobnika, to każda rasa ma pewien ”pakiet startowy”.

Przykładowo Owczarki Niemieckie mają taki wrodzony instynkt zaganiania. Wygląda to tak, że idąc z owczarkiem na spacer, często on kręci się wokół Ciebie i zmienia strony. Kiedy idziemy we dwoje to Legion stara się ”związać” nas smyczą krążąc wokół nas. Oczywiście jeżeli kogoś irytuje takie zachowanie to może starać się zmienić zachowanie psa – nie jest to mega trudne i wymaga tylko regularnego i konsekwentnego pracowania. Niemniej trzeba wiedzieć, że taki problem może wystąpić.

Po prostu trzeba wziąć zawsze pod uwagę, że każda rasa taki pakiet startowy ma. Wybór psa będzie więc obarczony tym, że nad pewnymi rzeczami będziemy musieli popracować. Są oczywiście rasy bardziej i mniej wymagające i dlatego odpowiednie sprawdzenie cech danej grupy psów jest bardzo ważne. Ważne jest również takie szczere oszacowanie z czym sobie poradzimy, a z czym nie. Jeżeli z czymś sobie nie poradzimy to trzeba wziąć pod uwagę konieczność skonsultowania się ze specjalistą.

Oczywiście wszystko jak zawsze zależy od indywidualnego podejścia każdego z nas. Dużo zależy od tego, na jakie poświęcenie dla psa nas stać, jak bardzo chcemy daną rasę i jakie mamy warunki oraz możliwości. Wybór rasy nie jest aż tak trudny, chociaż to spora odpowiedzialność – nie można wziąć szczeniaka, a potem po roku go wywalić bo ”myślałem, że to będzie inaczej”.

Polecamy