Czy warto szkolić psa?

Traktowanie psa podobnie jak człowieka bez brania pod uwagę, że cechuje go zupełnie odmienna natura od tej, która charakteryzuje ludzi – to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli czworonogów. Psy mają inne niż my potrzeby i inaczej postrzegają świat. Większość negatywnych zachowań u nich bierze się z niezrozumienia przez ludzi takiego stanu rzeczy i traktowania czworonoga podobnie jak człowieka. Tymczasem istnieje możliwość nawiązania pozytywnej i zbudowanej na wzajemnym zrozumieniu relacji pomiędzy czworonogiem a jego panem. Wystarczy tylko wiedzieć, jak to robić.

Szkolenie psa to dla wielu właścicieli ostateczność. Często wybierają na nie dopiero wtedy, gdy nie potrafią wyegzekwować od swojego pupila odpowiedniego zachowania. Narastające problemy – skakanie na ludzi, szarpanie smyczy podczas spacerów, brak posłuszeństwa, problemy z przywołaniem – budzą sprzeciw człowieka i zmuszają go do poszukiwania pomocy.

Tymczasem na szkolenie z psem warto wybrać się już wtedy, gdy jest on zaledwie kilkumiesięcznym szczenięciem. Im wcześniej pies wyrobi w sobie odpowiednie nawyki i nauczy się posłuszeństwa, tym łatwiejsza będzie późniejsza relacja pomiędzy nim a człowiekiem. Oczywiście na szkolenie można przyjść również ze starszym, nawet kilkuletnim psem. Jednak wtedy eliminowanie niewłaściwych zachowań może być już znacznie trudniejsze i trwać dłużej.

Dlaczego warto odbyć szkolenie ze swoim pupilem?

Korzyści z takiego szkolenia trudno przecenić. Na wstępie trzeba też dodać, że szkolenie w znacznym stopniu skierowane jest do właścicieli psów. Brak umiejętnej komunikacji z czworonogiem i niezrozumienie jego potrzeb rodzi wiele problemów. Na szkoleniu właściciel poznaje naturę swojego pupila, uczy się odczytywać jego potrzeby oraz tego, jak pracować z psem, by wyeliminować niekorzystne a utrwalić właściwe zachowania.

Uczestnictwo w szkoleniu to także budowanie trwałej i opartej na zaufaniu relacji z czworonogiem, doskonały sposób na wspólne, aktywne spędzanie czasu oraz okazja do socjalizacji z innymi psami. Podczas szkolenia pies uczy się panować nad swoimi emocjami, poznaje zasady, które będą panować w relacjach pomiędzy nim a jego panem, a także dowiaduje się, jak najłatwiej odnaleźć się w ludzkim świecie. Takie szkolenie to doskonała okazja do przezwyciężenia problemów behawioralnych u czworonogów.

Jak przygotować się do szkolenia?

Do szkolenia z czworonogiem nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Jest jednak kilka istotnych rzeczy, o których zapomnieć nie wolno. Pierwsza i najważniejsza sprawa to dobry humor i pozytywne nastawienie. Spokojny, zrelaksowany właściciel to również spokojny pies. Na szkoleniu bardzo przydaje się też długa smycz treningowa oraz smaczki, którymi zachęcimy czworonoga do współpracy i nagrodzimy za właściwą reakcję na komendę. Akcesoria treningowe i smakołyki dla psa dostępne są na stronie sklepu zoologicznego SklepZoologic.pl. Oprócz nich koniecznie trzeba zabrać miskę i świeżą wodę dla psa.

Odpowiednio powinien przygotować się również właściciel. Przydadzą się wygodne buty, które nie przemokną podczas spacerów po łąkach oraz ubranie, które ochroni przy niesprzyjającej pogodzie. Dla wygody warto zabrać też torbę, najlepiej nerkę, którą będzie można zapiąć na pasie, by w razie potrzeby szybko sięgnąć po smaczek i nagrodzić pupila. Koniecznie należy zabrać worki na odchody czworonoga. Pamiętajmy, po swoim psie należy sprzątać.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej argumenty, pytanie nie powinno brzmieć – czy warto szkolić – ale – kiedy warto zacząć szkolić psa. I tu też szybko spieszę z odpowiedzią. Moim zdaniem jak najwcześniej. Uczęszczające na szkolenie kilkumiesięczne szczenię pojmie zasady panujące w ludzkim świecie znacznie szybciej niż dorosły pies, utrwali je i stanie się mądrym oraz opanowanym psem w przyszłości.

Polecamy