socjalizacja szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka – jak zrobić to dobrze?

Był już wpis ogólnie o kwarantannie i socjalizacji (tutaj), ale o ile każdy rozumie koncepcje ochrony psa przed zarazkami, tak często socjalizowanie nie jest już takie logiczne. Warto wiedzieć, że to nie jest ”hop siup” i wymaga od właściciela dużego zaangażowania i ciągłej pracy z psem. Tak trzeba i już. Socjalizacja szczeniaka nie musi być trudna, ale może prowadzić do mnóstwa ciekawych obserwacji i lepszego zrozumienia naszego podopiecznego.

Ogólnie w socjalizacji chodzi o to, aby szczeniak poznał jak najwięcej świata. Poznawanie nowych rzeczy w wieku szczenięcym gwarantuje, że pies będzie się rozwijał prawidłowo. Nie ograniczajmy się tylko do ścisłej okolicy, znanych nam osób i przedmiotów, ale wyjdźmy dalej. Lepiej socjalizować zbyt dużo niż za mało, ponieważ nigdy nie wiemy, co może się nam przydać w przyszłości.

Socjalizacja z ludźmi

Ludzie to bardzo ważny punkt socjalizacji szczeniaka. Warto zauważyć, że psy inaczej postrzegają bodźce niż ludzie, więc nie wystarczy zapoznać go z jedną osobą. Kobieta, mężczyzna, osoba w czapce, brodaci, łysi, ludzie w dziwnych uniformach (listonosz, policjant, strażak), wysocy, niscy ? to wszystko są inne doznania dla psa. Szczeniak może uwielbiać ludzi i nie mieć z nimi problemów, ale pewnego dnia pierwszy raz zobaczy dziadka z laską. I zacznie szaleć. Z tego powodu warto przyłożyć się do tego punktu i zapewnić psu jak największą ilość doznań związanych z ludźmi. Dodam jeszcze, że pojedyncza osoba a zbiorowisko ludzi to również nowe doświadczenie, więc trzeba to przećwiczyć np.: zabierając psa na targowisko. Zabierając szczeniaka na socjalizację trzeba uważać, aby wszystkie kontakty psiaka z otoczeniem były przyjemne. Wiele osób ma tendencję do wykazywania dziwnych zachowań ? zbyt mocne klepanie, pochylanie się nad psem lub chaotyczne tarmoszenie. Niekoniecznie musi się to szczeniakowi podobać, więc trzeba na to uważać.

Socjalizacja ze zwierzętami

To bardzo trudny punkt w socjalizacji szczeniaka. Absolutnym minimum jest przyzwyczajenie pupila do innych psów, kotów oraz ptaków. Warto
również pokazać mu konie lub inne zwierzęta, z którymi planujemy kontakty w przyszłości. Również tutaj bardzo ważne jest, aby kontakty były dla szczeniaka przyjemne. Do zabaw trzeba wybrać odpowiednie osobniki, które nic naszemu podopiecznemu nie zrobią. Przypadkowe ugryzienie czy zbyt agresywna interakcja może spowodować, że nasz szczeniak będzie obawiał się kontaktów z innymi psami. Dobrym pomysłem jest zapisanie pupila do psiego przedszkola, gdzie zabawy są kontrolowane. Łatwiej tam też znaleźć odpowiednie osobniki do zabawy.

Socjalizacja z różnymi materiałami i fakturami

Nasze otoczenie nie jest dla psa naturalne, dlatego każdy element musi być stopniowo wprowadzony. Warto pokazać szczeniakowi kartony, styropian, folie, worki, butelki plastikowe oraz inne przedmioty codziennego użytku. Również rzeczy śliskie, matowe, metalowe, drewniane itd.  Dzięki temu nie będą one dla psa zaskoczeniem i wielką niewiadomą. Szczeniak powinien móc powąchać te przedmioty i materiały, ale również wejść z nimi w interakcję. Ciekawym ćwiczeniem jest nauka chodzenia psa po różnych elementach. Drewno, blacha lub inne materiały świetnie się do tego sprawdzają.

Socjalizacja z hałasami

Nie chcemy psa lękliwego, więc musimy znieczulić go na hałasy.  Socjalizacja szczeniaka z różnymi dźwiękami to najlepszy sposób,  aby zapobiec problemom w przyszłości. Lepiej zrobić to teraz i mieć spokój, niż czekać aż pies nagle wystraszy się nagłego odgłosu. Weźmy szczeniaka na spacer w pobliżu hałaśliwej ulicy, aby przyzwyczaił się do miejskiego zgiełku. Przyzwyczajmy psa do dźwięków sprzętu agd: odkurzacza, suszarki, pralki, zmywarki. Zgniatajmy plastikową butelkę i obserwujmy reakcję pupila. Innym razem ”przypadkowo ?upuśćmy? jakiś przedmiot na podłogę. Pozwoli to sprawdzić strachliwość psa oraz znieczulić go na nagłe odgłosy. Oczywiście nie można przesadzać i starać się szczeniaka przestraszyć. Lepiej jednak, aby wykonać to w warunkach kontrolowanych, niż w sytuacji całkowicie nieprzewidzianej. Chodzi o to, aby nagły hałas odbył się w domu, a nie z powodu głośnego huku na ulicy, który spłoszy szczeniaka i może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Socjalizacja z otoczeniem

Weź psa do parku, lasu, na łąkę, na plac parkingowy, do znajomych, czyli do wszystkich nowych i ciekawych miejsc. Szczeniak powinien czuć się swobodnie w każdym środowisku, więc również w obcym domu, ogródku działkowym i na otwartym polu.

Socjalizacja z pojazdami

Zapakuj szczeniaka do samochodu i przewieź go po okolicy. Zabierz psiaka do komunikacji publicznej: autobus, pociąg, tramwaj. Im więcej bodźców i miejsc tym lepiej. Nigdy nie wiesz, co spotka was w przyszłości. Przyzwyczaj szczeniaka do autobusu teraz, a nie będzie trzeba się stresować, kiedy nagle będziesz zmuszony do podróży tym środkiem transportu. Pozwoli to na komfortowe podróże, bez względu na typ pojazdu.

Socjalizacja szczeniaka krojona na miarę

Przyzwyczajmy szczeniaka do naszego stylu życia, który w każdym przypadku jest inny. Nie ma więc perfekcyjnej instrukcji socjalizacji szczeniaka. Jeżeli uwielbiasz wycieczki rowerowe, narty, snowboard lub inne aktywności to zapoznaj szczeniaka ze sprzętem. Ogólnie chodzi o to, aby żadna sytuacja nie była dla psa zaskoczeniem. Ważne jest, aby na wstępie mieć orientację, czego będziemy od psa wymagać i jakich aktywności oczekiwać. Jeżeli marzymy o zabawach z pupilem w wodzie to przyzwyczaj go do kąpieli itd. Pokaż mu swoje życie, a nigdy nie spotka was żadna nieprzyjemność, a socjalizacja szczeniaka będzie dla Ciebie samą przyjemnością.

Socjalizacja szczeniaka to najważniejszy element w okresie jego rozwoju. Oczywiście pewnych rzeczy nie będziemy w stanie przyzwyczaić np.: pies urodzony na wiosnę nie zdąży zobaczyć śniegu, zanim minie okres socjalizacyjny. Problemy są również z reakcją szczeniaka na sylwestrowe fajerwerki, ale pupil przyzwyczajony do hałasów będzie miał z tym łatwiej. Wtedy trzeba pupila przekonywać do nowych doświadczeń w inny sposób ? smakołykowy ;)

Ważne jednak, aby pies nie był lękliwy. Szczeniaki charakteryzują się dużą ciekawością świata. Niestety im pies starszy, tym bardziej obawia się nowych rzeczy. Z tego względu, jeżeli nie przyzwyczaimy szczeniaka do dźwięku odkurzacza (np.: będziemy odkurzać tylko wtedy, kiedy pies jest poza domem), to możemy spodziewać się szaleństwa, szczekania i ucieczki przed tym sprzętem, jeżeli zdecydujemy się go użyć po okresie socjalizacyjnym. Nie warto jednak uważać socjalizacji za karę, wręcz przeciwnie. Jest to doskonałą okazja do obserwowania psiaka i poznawania jego charakteru. Jak szybko podchodzi do nowych rzeczy? Jest zaciekawiony czy przestraszony? Woli trawę czy piasek? Ludzi czy inne psy? Jest to ciekawe doświadczenie dla właściciela, więc bardzo polecam do wspólnego poznawania świata z własnym pupilem.

Polecamy