Skręt żołądka u psa - przyczyny, objawy, pomoc

Skręt żołądka u psa – przyczyny, objawy, pomoc

Skręt żołądka u psa – przyczyny, objawy, pomoc. Skręt żołądka u psa to naprawdę trudna sprawa i powinno się o tym mówić więcej. Trzeba mówić, edukować i uświadamiać, ponieważ brak szybkiego rozpoznania problemu i zbyt powolna reakcja opiekuna oznacza śmierć psa. Skręt żołądka u psa jest w 100% śmiertelny. Jedyną szansą dla przyjaciela jest operacja.

Wiedza o skręcie to sprawa, która może uratować życie psa Twojego lub Twoich bliskich. To wiedza, którą powinien mieć każdy z nas, jeśli nam zależy na swoim przyjacielu. Tylko i wyłącznie od naszej reakcji zależy, czy pies przeżyje skręt żołądka. Skręt jest też o wiele częstszy niż myślisz – jesteś w błędzie, jeśli uważasz, że problem Ciebie nie dotyczy.

Jeżeli ktoś obserwuje nasze kanały social media to na pewno wie. Jednak dla wszystkich kilka słów na początek: 7 maja 2019 roku nasz pies miał skręt żołądka. Stało się to nagle i było dla nas szokiem, ponieważ zawsze byliśmy świadomi, że owczarki niemieckie są w grupie podwyższonego ryzyka i w związku z tym dbaliśmy jak mogliśmy, żeby tego uniknąć. Psina u weterynarza pojawiła się bardzo szybko, ale nawet w tak krótkim czasie zmiany w organizmie były duże. Weterynarz poinformował mnie, że jest tylko 50% szans na przeżycie.

Nie życzę nikomu takiej sytuacji. Uważam jednak, że nie pozostaje nic innego jak mówić o tym i edukować. Nasz pies jest już zdrowy, ale aż strach pomyśleć jaki byłby wynik, jeśli nie trafiłaby szybko do dobrego specjalisty. Skręt łatwo pomylić ze zwykłym ”złym samopoczuciem” i zignorować problem. Bardzo łatwo pomyśleć ”zobaczę co będzie, najwyżej jutro pojedziemy do lekarza”. Niestety jutro może być już za późno.

skręt żołądka u psa

Skręt żołądka u psa to było dla mnie coś oczywistego. Wiedziałem, że takie coś istnieje oraz że mój pies jest w grupie zwiększonego ryzyka. Jednak sama świadomość nie oznacza, że skręt żołądka nie przytrafi się naszemu psu. Niestety przeglądając internet i rozmawiając z ludźmi zdałem sobie sprawę, że dla wielu skręt jest czymś nieznanym. To ogromy błąd. Myślę, że każdy opiekun psa powinien być świadomy tego problemu. Dlatego dzisiaj zapraszam do pierwszego wpisu o skręcie. Jakie są przyczyny skrętu żołądka? Jakie są objawy? Jak reagować?

Na samym początku warto wiedzieć również, że korzystanie z maty węchowej lub maty do lizania może zmniejszyć ryzyko skrętu żołądka poprzez spowolnienie spożywania posiłku oraz wyciszenie i uspokojenie psa. Odpowiednie podejście do jedzenia to często jedyna sprawa, którą możemy kontrolować, jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia problemu. Oczywiście gwarancji nie ma, bo skręt żołądka jeszcze nie jest do końca poznany, ale lepiej próbować niż potem żałować.

Skręt żołądka u psa – co to?

Przyczyny skrętu żołądka oraz sam proces jego powstawania nie jest jeszcze do końca znany. Nie jest nawet wiadomo, czy najpierw pojawia się rozszerzenie żołądka czy skręt. Różne źródła podają inne informacje. Fakt, że nawet specjaliści nie są zgodni o istocie problemu i jej przyczynach mówi nam, że to naprawdę skomplikowana kwestia. W skrócie jednak możemy stwierdzić, że skręt żołądka u psa polega właśnie na tym, że żołądek ulega rotacji.

skręt żołądka

Tak obrazowo przebiega skręt żołądka u psa

Powoduje to zamknięcie wpustów żołądka, a to prowadzi do zatkania żołądka. Wewnątrz żołądka znajdują się gazy, które nie mają ujścia. Żołądek się rozszerza, napiera na inne organy, a to prowadzi do utrudnionego oddychania oraz zaburzeń krążenia krwi.

Skręt żołądka czy rozszerzenie?

Nie jest jednak jasne, czy najpierw dochodzi do rozszerzenia, czy skrętu żołądka. Z jednej strony za argumentem ”skręt jest pierwszy” przemawia fakt, że u niektórych psów stwierdza się go bez samego rozszerzenia. Ogólnie badano różne przypadki i wykonywano wiele badań, ale nie udało się osiągnąć pewności. Dla nas, jako opiekunów ważna jest informacja, że zarówno rozszerzenie żołądka może prawdopodobnie spowodować skręt żołądka, ale również trzeba zwrócić uwagę, że sam brak rozszerzenia nie musi jednoznacznie eliminować ryzyka skrętu.

Dlaczego to ważne? Ponieważ w wielu źródłach jako główny objaw skrętu podaje się właśnie nabrzmiały, powiększony brzuch. W związku z tym niektórzy mogą pomyśleć, że brak tego objawu oznacza, że nie ma skrętu, czyli nie jest wymagana natychmiastowa opieka weterynarza. Błąd – skręt nie musi objawiać się powiększonym brzuchem. 

Najważniejsze jednak dla opiekuna jest jedno – skręt żołądka u psa jest śmiertelny. Więcej – tylko i wyłącznie operacja może uratować psa. Najlepiej, jeśli operacja przeprowadzona jest do 4 godzin od wystąpienia objawów. Po tym czasie szanse na przeżycie drastycznie maleją.

Skręt żołądka przychodzi nagle, objawy są bardzo niespójne i łatwo je pomylić z innymi problemami. Wiele osób ignoruje pierwsze objawy. Wiele osób nawet ich nie zauważa, bo pies spędza cały czas sam na podwórku lub w kojcu. Jedynym sposobem jest obserwacja psa i szybka reakcja. Nie powinniśmy więc zwlekać – lepiej ”dmuchać na zimne”, czyli pojechać do weterynarza i dowiedzieć się, że to nie jest skręt niż zostawić sprawę do rana i pomylić się, a pies nie przeżyje.

skręcony żołądek psa

Skręt żołądka u psa – przyczyny

Skręt żołądka u psa to naprawdę straszna sprawa. Weterynarze nie mają pojęcia jakie są jednoznaczne przyczyny, więc w różnych materiałach podaje się ich wiele. Niestety nie ułatwia to życia opiekunowi.

Generalnie przyczyny proponuję podzielić na: związane z jedzeniem, związane z ruchem oraz związane z innymi czynnikami.

Przyczyny związane z jedzeniem:

  • zbyt duże porcje –  pies zjada za dużo na raz, proponuje się podzielenie posiłków na 3-4 mniejsze porcje. Podaje się, że zbyt mocno wypełniony żołądek ma większe prawdopodobieństwo skręcenia
  • zbyt małe porcje – głównie chodzi o wielkość ”kulek” w karmach suchych. W niektórych źródłach podaje się, że zbyt mały granulat również może zwiększać prawdopodobieństwo skręcenia. Nie znalazłem bardziej szczegółowych informacji ani konkretów
  • zbyt szybkie jedzenie – pies jedząc szybko pochłania wraz z pokarmem duże ilości powietrza. To powoduje wypełnienie żołądka, a to zwiększa ryzyko skrętu
  • jedzenie na podwyższonych miskach – to dość kontrowersyjne stwierdzenie, ale znalazłem je na wielu stronach. Generalnie sprawa wygląda tak, że jeszcze kilka lat temu promowano podwyższone miski właśnie jako produkt zmniejszający ryzyko skrętu. Obecnie mówi się o podwyższonym ryzyku przy stosowaniu tego produktu. Nie ma jednak na to dowodów. Jeżeli ktoś bardzo obawia się skrętu, a nie ma innych powodów stosowania takiej miski to dla bezpieczeństwa lepiej z niej chyba zrezygnować

Przyczyny związane z ruchem:

  • dynamiczna aktywność w okolicach posiłków – bieganie po jedzeniu to zły pomysł. Żołądek jest wypełniony, a mocny ruch może zwiększyć ryzyko skrętu. Również przed jedzeniem pies nie powinien mieć zbyt dużej aktywności
  • niefortunny ruch lub wypadek – skręt żołądka może podobno również wystąpić w sposób mechaniczny, czyli do skrętu dochodzi wskutek wypadku, przewrócenia się i tego typu nieszczęść. Oczywiście nie mamy na to wpływu, ale warto o tym wiedzieć. Jeżeli skręt się pojawi to dobrze mieć świadomość, co mogło być przyczyną

Warto zwrócić uwagę:

Kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ mogą mieć wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

  • nadwaga lub niedowaga u psa
  • psy z usuniętą śledzioną. Nie ma jednak bezsprzecznych dowodów, że tak jest. Warto mieć jednak na uwadze
  • podeszły wiek psa
  • budowa psa, głównie głęboka klatka piersiowa (np: owczarki niemieckie)
  • ogólnie psy ras dużych i ogromnych znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka
  • uwaga: skręt żołądka może również wystąpić u małych psów. Nie myśl, że problem Was nie dotyczy, bo macie mniejszego psiaka. Każdy opiekun psa powinien być tego świadomy
  • w spisie przyczyn podaje się często nawet sam ”stres” – jak widać naprawdę przyczyn jest sporo i trudno się zabezpieczyć na wszystkie

Skręt żołądka u psa – zapobieganie

Tak naprawdę nie ma naturalnej metody zapobiegania skrętowi żołądka. Można uważać na wszystko, a i tak jest szansa, że naszemu psu się to przydarzy.

Jest jednak jeden sposób zapobiegania. Jest to gastropeksja, czyli zabieg polegający na przyszyciu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Zabieg ten praktycznie uniemożliwia obrót żołądka, ponieważ unieruchamia go w jednym miejscu. Oficjalnie mówi się jednak o 90% skuteczności – trzeba wziąć poprawkę na zmiany występujące wraz z postępem wieku psa. Mówi się, że z wiekiem szwy mogą ulec degradacji lub na różne sposoby się przerwać, ale to nadal najlepsza metoda, aby zmniejszyć ryzyko skrętu żołądka u psa.

czy wzdęty brzuch to skręt żołądka

Nie namawiam nikogo do nagłego decydowania się na ten zabieg. Trzeba sobie to przemyśleć. Na pewno jednak, jeśli nasz pies ma zaplanowany jakiś większy zabieg (np: kastracja) to warto się zastanowić, czy przy okazji nie wykonać gastropeksji. Szczególnie, jeśli nasz psiak jest w grupie większego ryzyka np.: owczarek niemiecki, alaskan malamute, dog niemiecki, bernardyn, akita inu, bokser i inne rasy.

Warto również wiedzieć, że w trakcie operacji skrętu żołądka zazwyczaj wykonuje się gastropeksję, aby zmniejszyć ryzyko ponownego skrętu.

Do innych sposobów zmniejszenia ryzyka skrętu żołądka można zaliczyć profilaktykę, a w tym głównie podejście do spożywania posiłków. Nie jest to gwarancja, a raczej zmniejszenie ryzyka. Nawet u psa najbardziej świadomego opiekuna może zdarzyć się skręt.

Jeśli chodzi o same posiłki to oczywiście: więcej mniejszych posiłków zamiast jednego dużego (2-3 posiłki dziennie to optymalna ilość, chociaż osobiście uważam, że 3 są najlepsze). Do tego wolniejsze spożywanie jedzenia, ponieważ wielu specjalistów widzi związek z szybkością jedzenia, a ryzykiem skrętu. Zachęcam do korzystania z maty węchowej (przy karmieniu suchą karmą) lub z maty do lizania (przy mokrej karmie).

Te produkty nie tylko pomogą w wolniejszym jedzeniu, ale też pomogą psu się uspokoić i wyciszyć. Pamiętajmy również, że często widzi się związek między posiłkami, a aktywnością fizyczną. Nie róbmy dzikich zabaw lub spaceru bezpośrednio po posiłku (dajmy psu odpocząć pół godziny po jedzeniu). Nie dawajmy psu również jeść zaraz jak wrócimy ze spaceru.

Skręt żołądka u psa – objawy

Wiemy już czym jest skręt żołądka u psa, dlaczego jest niebezpieczny i wiemy jakie mogą być jego przyczyny. Jednak nawet najbardziej ostrożnego człowieka może to spotkać. My byliśmy świadomi, że nasz pies  jest w grupie podwyższonego ryzyka. Pilnowaliśmy wielkości porcji, częstotliwości posiłków oraz aktywności w ciągu dnia. I tak nas dopadło.

Jakie mogą być więc objawy skrętu żołądka?

  • powiększony brzuch
  • twardy brzuch
  • odruch wymiotny (bez wymiotów)
  • ”puste” wymioty pianą
  • ból brzucha (boli przy dotykaniu)
  • problemy z położeniem się (boli brzuch, pies nie może się położyć)
  • nagłe osłabienie
  • omdlenie (utrata świadomości)
  • mocne dyszenie (problemy z oddychaniem)
  • odbijanie się (bekanie, dziwne dźwięki z brzucha)
  • nadmierne ślinienie się
  • nagły brak apetytu
  • apatia, brak chęci ruchu

Jak widać objawów jest mnóstwo i bardzo łatwo je pomylić z innymi problemami. U nas objawami był twardy brzuch (ale bez powiększenia) oraz problem z położeniem się (pies się kręcił, nie potrafił znaleźć miejsca). Generalnie wyglądało to tak: Legion dostała posiłek w okolicy godziny 16. Koło godziny 17 pojawiły się pierwsze objawy – Legion weszła na legowisko i próbowała się położyć. Wstawała i zmieniała miejsce. Potem chciała wyjść na dwór, gdzie również nie mogła się położyć. Kładła się, chwilę leżała i siadała. Trwało to jakieś pół godziny.

skręt żołądka u psa owczarek niemiecki

Pierwsza myśl była taka, że albo ją brzuch boli, albo po prostu tak dzisiaj ma. Wcześniej tego dnia na nasze podwórko dostał się jakoś obcy pies i było trochę stresu. Myśleliśmy więc, że po prostu tak z nerwów nie może się ułożyć. Nic się jednak nie zmieniło przed 18, a dodatkowo sprawdziłem jej brzuch, który był trochę twardszy (nie jakoś bardzo, ale porównując z innymi psami było jednak czuć różnicę). Około 18 pojechaliśmy do weterynarza.

Bardzo łatwo pomylić skręt żołądka z jakąś ”pierdołą”. W końcu każdy z nas spotyka się z tymi objawami regularnie. Wystarczy, że pies coś zje (trawę, kawałek patyka) i zwymiotuje. Albo nie zwymiotuje, a potem boli brzuch. Czasami naszemu psu się odbija lub ma jakieś dziwne bulgotanie w brzuchu. Często nawet nie podejrzewamy, że może to być coś poważnego, co może spowodować śmierć ukochanego psa.

Z tego powodu najważniejsza jest obserwacja psa. Sam brak apetytu może nie być podejrzany, ale już połączony z dyszeniem powinien spowodować zwiększoną troskę.

Skręt żołądka u psa – reaguj natychmiast

Jeżeli masz chociaż minimalne podejrzenia, że Twój pies może mieć skręt żołądka to reaguj natychmiast. Im szybciej pies zostanie poddany operacji tym większe szanse na ratunek. W przypadku zaawansowanego skrętu, który trwa ponad 4 godzin mogą już pojawić się problemy z krążeniem krwi i martwicą tkanek.

Nie podawaj psu jedzenia ani picia. Są małe szanse, że będzie miał na to ochotę, ale naprawdę nic nie podawaj. Od razu skieruj się do weterynarza.

skręt żołądka u psa objawy

Wraz z postępem czasu możesz spodziewać się kolejnych objawów. U nas najpierw był problem z położeniem, następnie twardy brzuch. U weterynarza pojawiło się bekanie, dziwne odgłosy z brzucha, a przed samą operację były wymioty pianą.

Skręt żołądka u psa – nie ignoruj problemu

Ponawiam – bardzo łatwo pomylić skręt z innymi problemami. Złym samopoczuciem, stresem, upalną pogodą i tak dalej. Niektóre psiaki w upały nie chcą jeść, a to może też być objaw skrętu. Wiele psiaków robi odruchy wymiotne – wystarczy, że najadły się trawy lub czegoś innego. Naprawdę bardzo łatwo zignorować problem i znaleźć inną przyczynę.

”Najadł się trawy to rzyga”

”Za szybko jadł to brzuch boli, było tyle nie jeść”

”Cały czas się wierci, to na pewno po tym długim spacerze”

Jestem stałym bywalcem na psich grupach i naprawdę często widzę tego typu historie. Ktoś robi post, że ”mój pies nie chce jeść i kręci się po domu – co to może być?”, zamiast szybko jechać do weterynarza. Ja rozumiem, że jest praca i życie. Rozumiem, że ktoś chce odpocząć, zajmuje się dzieckiem czy cokolwiek innego. Łatwiej poczekać na propozycję innych internautów niż jechać, być może ”na darmo” z psem do lekarza.

Nigdy, absolutnie nigdy nie szukaj pomocy medycznej w internecie zamiast udania się po tę pomoc do specjalisty.

Gwarantuję każdemu z Was, kto ma chociaż podstawowe ludzkie odruchy. Jeżeli zignorujesz problem i okaże się, że to jednak był skręt. Jeżeli okaże się, że pies umarł, bo nie chciało nam się tego jednego dnia jechać do lekarza to nie wybaczysz sobie tego do końca życia.

skręt żołądka jak rozpoznać u psa

Nikomu nie życzę, żeby jego psa spotkało to co Legion, naprawdę. To straszna rzecz. Żyjesz sobie z psem, jest wszystko dobrze, a tu nagle ktoś mówi ”trzeba szybko operować, mamy 50% szans”. Siedzę w poczekalni i cały czas złe wieści. ”Żołądek skręcony o 360 stopni”, potem ”żołądek skręcony bardzo nietypowo” i tak dalej. I naprawdę do dupy jest mieć taką świadomość, że być może trzeba będzie wracać do domu samemu.

Ja rozumiem, że czasami ma się gorszy dzień, pies często ”świruje” lub ogólnie jest taki bardziej wrażliwy i człowiek myśli ”dobra, zobaczymy do jutra”. To całkowicie zrozumiałe, ale objawów skrętu nie warto bagatelizować, bo potem będziemy tylko żałować.

Skręt żołądka u psa – podsumowanie

W tym wpisie znajdziesz podstawowe informacje o skręcie żołądka. Czym jest skręt, na co warto uważać i jak można rozpoznać problem u swojego psa. Szczerze uważam, że każdy opiekun powinien o tym wiedzieć i potrafić szybko reagować. Rozpoznanie i reakcja to podstawa do uratowania swojego psa.

W kolejnym wpisie opiszę bardziej szczegółowo jak wygląda sytuacja, jeśli skręt się pojawi. Czego spodziewać się u weterynarza przed operacją, jakie są opcje samej operacji oraz jak wygląda dalsze rokowanie i leczenie psa. Naprawdę polecam to wszystko czytać. To bardzo ważna wiedza.

Będę wdzięczny za udostępnianie tego wpisu.

Im więcej osób dowie się o skręcie żołądka tym większa szansa, że będą potrafili odpowiednio zareagować w przypadku wystąpienia objawów. Skręt żołądka to nie jest choroba, która rozwija się latami. To nie jest nowotwór, którego nie rozpoznano wcześniej.

Tylko od szybkiej reakcji człowieka zależy życie psa.

Wpis o leczeniu skrętu żołądka dostępny jest TUTAJ

Polecamy