przysmaki dla psów

Przysmaki dla psów – wsparcie w tresurze!

Tym razem przedstawiamy Wam wpis sponsorowany i przesłany przez PetStation ”Przysmaki dla psów – wsparcie w tresurze!”. Dotyczy on (jak sam nazwa wskazuje) roli jedzenia, jako nagrody i istotnego elementu w treningu psa. Zapraszamy do czytania i jesteśmy ciekawi, co myślicie o tym tekście ;)

Psie smakołyki to nieoceniona pomoc w tresurze czworonoga. Jakie przysmaki są najlepsze dla psa? Które są najzdrowsze? Czy zawsze można je stosować jako wsparcie szkolenia?

Przysmaki dla psów to karma uzupełniająca, która nie może stanowić podstawy psiej diety. Nie można także przesadzać z ilością smakołyków, bo może to prowadzić do nadwagi. Trzeba je podawać z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta. Psie smaczki są nieocenioną pomocą szkoleniową podczas tresowania psa metodą klikerową. Ich podawanie pomaga w nauce i co ważne wzmacnia relacje między właścicielem a pupilem.

Przysmaki jako pomoc w tresurze psa

Smakołyki to ogromna pomoc podczas szkolenia psa. Podaje się je jako nagrodę w metodzie klikerowej. Ich stosowanie wzmacnia pozytywne zachowania i sprzyja budowaniu więzi z właścicielem. Można ich używać również do tworzenia pozytywnych skojarzeń, tj. podawać u weterynarza czy podczas jazdy samochodem, jeśli tego typu sytuacje są dla psa stresujące.

Pies jest ogromnym łasuchem, dlatego też jest w stanie wiele zrobić dla pysznej przekąski. To zachowanie wykorzystuje się podczas szkolenia. Tresura z użyciem klikera polega na tym, że po każdym kliknięciu pies musi dostać smakołyk. To jest kluczowa zasada tej metody. Przysmaki używane do tego celu, aby spełniły swoje zadanie, nie mogą być większe niż ziarno grochu i muszą być łatwe do połknięcia. Na pewno podczas szkolenia nie można stosować przekąsek, które pies musi żuć czy długo gryźć, gdyż wybija go to z rytmu. Dobrze sprawdzają się przede wszystkim takie przysmaki, które łatwo można podzielić na małe kawałeczki. Do tego celu można używać także pojedynczych kulek suchej karmy, którą pies dostaje na co dzień.

Metodę nagradzania smakołykami stosuje się w celu nauczenia psa czegoś nowego albo polepszenia precyzji wykonywanych ćwiczeń. Ważne, by pamiętać o zmniejszeniu dziennej porcji jedzenia w przypadku szkolenia z użyciem smakołyków, gdyż łatwo wtedy stracić kontrolę nad ilością przyjmowanego pokarmu, co może doprowadzić do tycia pupila.

Psie przysmaki mogą służyć także do zajęcia czymś czworonoga w sytuacji, gdy zostaje sam w domu albo gdy nie możemy się w danej chwili nim zająć. Wtedy warto sięgnąć po suszone gryzaki, czyli uszy, żwacze, łapki, racice, tchawice itp. Żucie nie tylko zajmie psa przez dłuższą chwilę, ale także go uspokoi.

Ważne wskazówki

    • Rodzaj, wielkość i ilość psich smaczków należy dobrać do wielkości, wagi i wieku psa.
    • Nie wolno podawać przysmaków szkodliwych dla zdrowia psa (dotyczy to zwłaszcza ludzkiego jedzenia – czekolady, rodzynek itp.)
    • Jeśli pies nie jest przyzwyczajony do kości, nie należy ich podawać.
    • Nie należy podawać zbyt twardych smakołyków.
    • Najlepszy wybór to naturalne przysmaki (także te robione własnoręcznie). Należy unikać sztucznych, barwionych i pełnych chemii przekąsek.
    • Nie należy podawać psu zbyt dużej ilości smaczków – może to prowadzić do tycia.
    • Przysmaki dla psa działają najlepiej wtedy, gdy jest on głodny. Nie może być jednak zbyt wygłodniały, bo będzie wtedy zbyt pobudzony do współpracy.
    • Smakołyki są nieocenione w pierwszej fazie tresury psa. Naprowadzanie przysmakami należy wycofać możliwie najszybciej, bo pies nauczy się współpracować tylko wtedy, gdy właściciel ma smaczek.

Jakie przysmaki dla psów są najlepsze?

Najlepsze dla czworonoga przysmaki to te zdrowe, bez barwników i chemicznych dodatków. Należy wiedzieć, jakie smakołyki podawać, by nie szkodzić pupilowi. W żadnym wypadku nie należy dawać mu wędlin, słodyczy, resztek – mogą powodować biegunki, wymioty, a nawet poważne choroby układu pokarmowego. Absolutnie nie wolno podawać czekolady, rodzynek i winogron, cebuli, czosnku, szczypiorku i orzechów, gdyż są to produkty toksyczne dla psa.
Nie warto podawać psu także kolorowych, chemicznych przekąsek typu kabanosy, kiełbaski, patyczki itp. Jest to odpowiednik fast foodów. Można je zatem podać raz na jakiś czas, ale nie codziennie. Mogą powodować alergie i problemy ze strony układu pokarmowego.

Do polecanych przysmaków dla psa zaliczają się: paski mięsne, suszone mięso, miękkie ciastka o dobrym składzie, suszone gryzaki (żwacze, suszone ryby, ogony wieprzowe, ścięgna wołowe, uszy itp.) oraz własnoręcznie przygotowane przekąski.

Funkcjonalne przysmaki dla psów

Są to przekąski, które nie tylko smakują psom, ale także pozytywnie wpływają na ich zdrowie. Do najpopularniejszych należą przysmaki stomatologiczne. Pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej psa. Jeśli nie myje się psu regularnie zębów i nie stosuje specjalnych płynów stomatologicznych, to warto od czasu do czasu tego typu smakołyki podawać. Powodują ścieranie płytki nazębnej i tym samym eliminują przykry zapach z pyska.

A może domowe smakołyki?

Warto przygotować dla swojego ulubieńca domowe smakołyki w postaci ciastek warzywnych lub mięsnych (np. z marchwi, wątróbki czy tuńczyka w oleju) albo mięsnych żelek. Ich ogromną zaletą jest to, że wiemy dokładnie z czego zostały zrobione.

Szeroki wybór zdrowych przysmaków dla psów można znaleźć w sklepie: https://www.petstation.pl/psy/karma/przysmaki-i-smakolyki.

Polecamy