jak wychować szczeniaka

Jak wychować szczeniaka – praktyczne wskazówki

Jak wychować szczeniaka? To chyba najważniejsze pytanie, które zadaje sobie każda osoba spodziewająca się malucha w swoim życiu. Wychowanie szczeniaka podzielimy na serię 4 wpisów – praktyczne wskazówki, socjalizacja, trening oraz zdrowie i pielęgnacja.

Każdy wpis będzie dotyczył innej kwestii i odpowie na inne pytania. Całość ma natomiast przygotować nas na przywitanie nowego szczeniaka w naszym otoczeniu. To nie będą tylko wpisy poradnikowe, ale przede wszystkim ściągawki, do których sami będziemy wracać podczas uczenia Leviego :)

Dzisiaj zajmiemy się praktycznymi wskazówkami, czyli co warto pokazać psu i czego go nauczyć dla lepszego komfortu wspólnego życia. Nie są to sztuczki, nie jest to też typowe posłuszeństwo – to po prostu takie małe kwestie, które bardzo się przydają oraz pomagają lepiej wychować szczeniaka.

Trzymanie się chodnika

Bardzo często osoby mieszkające na mniej zaludnionych terenach – głównie poza miastami lub w mniejszych miejscowościach, mają problem z utrzymaniem psa na chodniku. Psiaki, szczególnie te młode, mają ogromną ochotę eksplorować świat, a ulica nie jest im straszna.

jak wychować szczeniaka chodnik

Wiele osób pozwala maluchowi swobodnie się poruszać, tym bardziej, jeżeli ulica nie jest ruchliwa. Skutkuje to tym, że jeżeli w przyszłości wyruszymy z pupilem ”na miasto” to nie będziemy pewni, czy nasz psiak nie wejdzie przypadkowo na jezdnię. Dlaczego by nie miał tak zrobić skoro zawsze miał swobodę poruszania się?

Przede wszystkim polecamy zawsze poruszać się ze szczeniakiem po chodniku. Chodzenie po części przeznaczonej dla samochodów nie powinno być czymś zwyczajnym dla naszego psa. Nawet między blokami i na drogach wewnętrznych lepiej spacerować po chodniku. My z Legion stosowaliśmy również komendę ”chodnik” jak na niego wchodziliśmy. Jeżeli ktoś lubi sobie ułatwić życie to można po prostu zastosować przywołanie nieformalne ”chodź” lub coś w tym stylu.

Finalnie Legion trzyma się ładnie chodnika i nie schodzi na ulicę. Jeżeli jej się zdarzy (np: na wewnętrznej drodze chciała coś powąchać) to możemy ją wrócić do nas. Naprawdę polecam bo to mała rzecz, a znacząco zwiększa bezpieczeństwo psa podczas spaceru i pomaga również wychować szczeniaka. Maluch od małego jest przez nas kierowany i nie ma wolnej ”łapy” we wszystkim. Uczy się podążać za przewodnikiem i słuchać go w trakcie spaceru.

Siku na zawołanie

Dla wielu osób to wydaje się dziwne, a czasami wręcz wstydliwe. Warto jednak nauczyć szczeniaka załatwiać swoje potrzeby na polecenie. Maluchy mają ogromną ilość energii i niespożyte zainteresowanie światem.

jak wychować szczeniaka siku

Często będzie tak na początku, że wyjdziesz ze szczeniakiem, a on będzie skupiał się na wąchaniu krzaczków, a nie na sikaniu. Wiele osób się wkurza – muszą iść do pracy, jest zimno, pada deszcz i inne wymówki. Po prostu czują zdenerwowanie, że maluch interesuje się ”pierdołami”. Trzeba jednak wiedzieć, że szczeniaki czasami tak absorbują się pobytem na dworze, że po prostu zapominają załatwić swoje potrzeby. Potem wracają do domu, bo właściciel kazał i sikają na podłodze. Głupia sytuacja, nie?

Nasza rada, jak wychować szczeniaka, który pięknie załatwia się na zawołanie jest następująca. Za każdym razem, kiedy maluch zrobi ”swoje” na dworze to podłóżmy dowolne polecenie oraz nagródźmy go za ”dobrą robotę”. Nasze polecenie to ”załatw się”, ale każdy może wybrać dowolne – tęcza, kwiatki, no już albo cokolwiek przyjdzie Wam do głowy. Samo słowo nie jest ważne, ale ważne jest, żeby podkładać je za każdym razem i robić to w trakcie załatwiania potrzeby. Jeżeli najpierw powiemy polecenie, a pies nic nie zrobi to niepotrzebnie cofamy się w treningu.

My Legion nagradzaliśmy dobrym słowem i gratulacjami, ale niektórzy stosują jedzenie. Wybór dowolny, wszystko zależy od tego, co działa na naszego psiaka. Załatwianie swoich potrzeb na zawołanie naprawdę zwiększa komfort i wiele razy uratowało mnie przed długim staniem na deszczu, bo Legion akurat musi coś obwąchać.

jak wychować szczeniaka zawołanie

Warto jednak pamiętać, że pies to nie jest robot, a polecenie nie zmusi pupila do załatwienia swojej potrzeby. Komenda ta ma na celu przypomnieć psu, że ”może o czymś zapomniałeś?”. Pies na to ”o rany, rzeczywiście!” i pięknie się załatwia. Chyba, że akurat nie chce, wtedy jest ”nie, luzik, wszystko pod kontrolą” :)

Szczeniaku, trzymaj się blisko

Jak już wspomniałem kilka razy – szczeniaki to mnóstwo energii i ogromna ciekawość świata. Jeżeli takiego urwisa puścimy w parku luzem to on zajmie się swoimi psimi sprawami. Osobiście uważam, że na etapie młodości trzeba psa mocno kontrolować, żeby nie wyrósł na jakiegoś samodzielnego dupka, który ma Cię w nosie.

W celu nauczenia szczeniaka, że ma się trzymać blisko właściciela polecam stosowanie linki treningowej. Można wybrać dowolną 10-20-50 metrów, ale na początku zalecam krótszy model i powolne zwiększanie odległości. Całość wygląda tak, że idziemy z psem na smyczy do parku i tam chcemy dać maluchowi trochę luzu. Nie ma sensu zawsze szczeniaka trzymać przy nodze, ponieważ poznawanie świata to ważny element wychowania psa.

jak wychować szczeniaka blisko

W parku odpinamy więc smycz i podpinamy linkę 10 metrów. Szczeniak może sobie trochę poszaleć, ale jednocześnie zawsze jest w zasięgu naszej kontroli. Nie będzie od nas odbiegał, więc nie nauczy się, że tak można. W taki sposób wyrabiamy w maluchu nawyk, że cały czas jest blisko swojego przewodnika.

Dodatkowo zawsze warto od czasu do czasu przerywać psu jego sprawy, zwrócić uwagę na siebie, przywołać i mocno nagrodzić. Takie działanie pokaże mu, że przewodnik jest lepszy niż środowisko. Naturalnie wszystko zależy od nagrody :)

Stosowanie linki pozwala nam wychować szczeniaka, który po prostu zwraca uwagę na swojego przewodnika, nawet jeżeli nie jest do niego uwiązany smyczą. Linkę można puścić, aby ciągnęła się za psem, ale zawsze powinniśmy być na tyle blisko, aby w razie czego móc ją chwycić i uniemożliwić maluchowi dalsze oddalanie się.

W miarę postępów możemy wymienić sprzęt na dłuższy, dawać szczeniakowi większe pole do chodzenia, ale nadal staramy się go przywoływać czasami i nagradzać.

Zamieszaj maluchowi w misce

Wiele osób zapomina o przyzwyczajaniu psa, że człowiek ma kontakt z jego jedzeniem. Zawsze upewnijmy się, że szczeniak rozumie rolę jedzenia w jego życiu oraz od kogo je dostaje. ”Żarcie” nie powinno być nadrzędnym skarbem malucha i powinien on mieć świadomość, że to ”dobro” idzie od jego człowieka.

jak wychować szczeniaka miska

Miska nie powinna nigdy być zasobem, którego pies chce bronić, dlatego już od pierwszych dni przyzwyczajajmy malucha, że to my kontrolujemy jedzenie. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, a pozwoli to nam wychować szczeniaka, który wręcz lubi jak mu mieszamy w miseczce :)

Przede wszystkim wydawajmy dużo jedzenia z dłoni. Polecamy w ogóle zrezygnować z miski przez pierwszy miesiąc lub dwa i całe pożywienie wydawać w formie nagród z ręki. Przyzwyczaja to szczeniaka do kombinacji jedzenie+ręka człowieka, a dodatkowo pozwala nam budować pewną więź z maluchem.

Jak już zdecydujemy się na postawienie miski to warto również wykonywać różne ćwiczenia z nią związane. Przykładowo przed postawieniem jedzenia możemy poprosić szczeniaka o wykonanie jakiegoś polecenia, które zna – siad, leżeć lub tym podobne. Po prawidłowym wykonaniu stawiamy miskę, która jest jedną dużą nagrodą za ćwiczenie.

Innym razem możemy postawić miskę i od razu ją zabrać, a potem znowu postawić przed szczeniakiem. Próbujmy wkładać rękę do miski, kiedy maluch je. Czasami zabierzmy garść jedzenia z miski, a potem dodajmy większą ilość. Wszystko to ma przyzwyczaić psa do naszych manipulacji z jego jedzeniem. Dzięki temu w przyszłości uzyskamy wspaniałego pupila, który w żaden sposób nie będzie bronił swojego jedzenia.

jak wychować szczeniaka maluch

Nasza Legion jest super i akurat z tym aspektem nie mamy żadnych problemów. Możemy wkładać jej ręce do miski, zabierać przysmaki z pyska oraz robić cokolwiek chcemy z jej jedzeniem. Nie ma żadnego warczenia, szczeniaka, pomrukiwania lub niezadowolenia. Dla niej to norma i tak powinno być. Jest to też przydatne w sytuacji, kiedy pies znajdzie jakieś jedzenie na dworze, którego nie powinien jeść. Wpadki czasami się zdarzają i nie każdy zdąży zauważyć piękną kość przed psem. Jeżeli uda nam się dobrze wychować szczeniaka z jedzeniem to bez problemu uda nam się wyjąć szkodliwe jedzenie prosto z pyska psa. Bezpieczeństwo przede wszystkim :)

Bezpieczna zabawa

Podobnie jak z miską postępujemy z zabawkami. Podajemy zabawkę, zabieramy, przerywamy zabawę i chowamy przedmiot, a potem znowu wyciągamy i bawimy od nowa. Dobrym ćwiczeniem do tego jest przeciąganie się ze szczeniakiem jakimś sznurkiem lub maskotką.

Ma to na celu nauczenie szczeniaka, że nie warto bronić zasobów (w tym przypadku zabawki) – w przyszłości nie będzie problemu z odebraniem psu jakiegoś przedmiotu.

jak wychować szczeniaka zabawa

Warto jednak uważać na inne psy, ponieważ mogą one zepsuć nam trening. Przykładowo Legion nigdy nie broniła zasobów – nawet jak bawiliśmy się z nią na dworze to chętnie brała swoją zabawkę do innego psa i zachęcała do gonitwy. Było super. Jednak pewnego dnia pewien Labrador zabrał jej zabawkę i nie chciał oddać. Właściciel coś tam kręcił, że nie da się mu jej zabrać, że nie odda i że może potem się uda.

Legion cały czas ogromny szok, że ona taka dobra, a jej zabierają. Widać, że była nerwowa i chciałaby zabawkę z powrotem. Przedmiot udało się odzyskać, ale teraz nasza psina już nie biega z zabawkami do innych psów, a wręcz stara się od nich oddalić, jeżeli za bardzo się zbliżą. Jak widać złe doświadczenia pies bardzo szybko generalizuje i stara się ich unikać.

Jak wychować szczeniaka – podsumowanie

Dzisiaj wyjaśniliśmy sporo elementów i mam nadzieję, że wyjaśnione praktyczne wskazówki okażą się pomocne. Opieka nad szczeniakiem nie należy do najłatwiejszych i bardzo łatwo o tym zapomnieć mając już dorosłego psa. Dopiero Levi przypomniał mi ile roboty z małym sikaczem :)

jak wychować szczeniaka życie z psem

Oczywiście to dopiero początek rzeczy, o których warto pamiętać. Jest tego o wiele więcej i dlatego podzielimy to na kilka artykułów. Następnym razem zrobimy sobie listę socjalizacji, czyli dokładnie z czym warto zapoznać naszego malucha :)

Filmik

Na koniec jeszcze fajny odstresowywacz w postaci małego Samoyeda bawiącego się swoją szeleszczącą ośmiorniczką :)




Może Wy macie jakieś ciekawe triki, które stosujecie podczas pracy z Waszymi psami? Jesteśmy bardzo ciekawi, co jeszcze może przydać się w życiu ze szczeniakiem:)

Polecamy