dlaczego warto karmić psa karmą bezzbożową artykuł

Dlaczego warto karmić psa karmą bezzbożową?

Dzisiaj przedstawiamy Wam wpis sponsorowany przez PetStation – sami nie stosujemy u Legion diet bezzbożowych, ale może komuś pomoże tego typu artykuł. Sami oceńcie jego przydatność :)

Podstawą zdrowej i dobrze zbilansowanej psiej diety powinno być białko zwierzęce i warzywa, jako że pies to, podobnie jak wilk, drapieżnik i padlinożerca. Zatem w jego diecie nie powinno znaleźć się zboże, a tym bardziej stanowić jej podstawy, tak jak ma to miejsce w przypadku podawania karm słabej jakości. Jeśli właściciel chce, by jego czworonóg zachował zdrowie i dobrą kondycję, powinien podawać mu karmę bezzbożową.

Decydując się na konkretną karmę bez zbóż, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi żywienia psów, najczęściej popełnianymi błędami żywieniowymi, a także nauczyć się czytać skład karm.

dlaczego warto karmić psa karmą bezzbożową

Żywienie psa

Właściwe zbilansowanie psiej diety wcale nie jest łatwe. To, jak powinno się żywić pupila zależy od wielu czynników, m.in.: od wieku psa (szczeniaki mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy czy psy starsze), poziomu aktywności (pupil bardzo aktywny ma wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż leniwy bądź stary), stanu zdrowia (chory pies często wymaga podawania specjalistycznej karmy leczniczej), rasy (niektóre rasy mają swoje specyficzne wymagania, np. syberian husky słabo przyswaja cynk, więc wymaga jego dodatkowej suplementacji).

Każdy pies ma trochę inne wymagania żywieniowe, jednak ogólne zasady dotyczące żywienia są takie same.
Podstawą psiej diety bez względu na wymienione wyżej czynniki powinno być białko pochodzenia zwierzęcego oraz zielone rośliny i warzywa, które zawierają mikroelementy, pierwiastki śladowe i materiały ścierne.
Istnieją cztery metody żywienia psów. Po pierwsze, samodzielnie przygotowywanie gotowanych posiłków – istnieje tu jednak ryzyko złego zbilansowania diety. Drugi sposób to podawanie gotowej karmy, oczywiście najlepiej bez zbóż, zawierającej wszystkie niezbędne minerały i witaminy, dzieki czemu nie jest już konieczne uzupełnianie diety suplementami.

Trzecia metoda, najbardziej polecana przez doświadczonych hodowców, to dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food – odpowiednie biologicznie surowe jedzenie), czyli karmienie psa wyłącznie surowym mięsem, jak najbardziej zbliżonym do tego, jakie pies jadłby w warunkach naturalnych. Niestety, karmienie zwierzaka BARF-em wymaga albo codziennego zakupu świeżego mięsa, albo posiadania odpowiednio dużej zamrażarki.

Czwarta metoda to żywienie mieszane, czyli np. połączenie gotowanych posiłków z gotową, bezzbożową karmą.

Błędy żywieniowe

Do najczęściej popełnianych przez właścicieli czworonogów błędów żywieniowych należą:

  • podawanie karmy słabej jakości (głównie marketowej)
  • przekarmianie (podawanie większej niż zalecana porcji dobowej pokarmu)
  • ciągły dostęp do pokarmu (podczas, gdy pies powinien mieć ustalone stałe pory jedzenia)
  • karmienie resztkami ze stołu (nie mogą one stanowić podstawy psiej diety)
  • podawanie zbyt wielu smakołyków (i niewliczanie ich do dobowej porcji)
  • źle zbilansowana dieta (za mało/za dużo substancji odżywczych, składników mineralnych, witamin itd.).

Skład karm – na co zwracać uwagę?

Kupując karmę, należy dokładnie zapoznać się z jej składem podanym na opakowaniu. Czytanie składów jednak wcale nie jest łatwe, bo wielu producentów podaje nierzetelne informacje. Jeśli dokładny skład nie jest podany, nie kupujmy takiej karmy. Producent dobrej jakościowo karmy nie ma nic do ukrycia i podaje skład.

Jak czytać skład? Najważniejsze jest to, co znajduje się na początku listy – tego składnika jest najwięcej. Tu uwaga!  Producenci zastawiają pułapki, tzw. rozdzielanie składników, czyli dzielą istotny wagowo, ale mało wartościowy składnik na kilka mniejszych.

Należy zwrócić także uwagę na tzw. składniki analityczne karmy, czyli białko surowe (20% to niezbędne minimum, ale optymalnie karma powinna mieć 40% i więcej białka), tłuszcz surowy (optimum to ok. 18%), włókno surowe (ok. 5%), popiół surowy (ok. 8%), wapń, fosfor, glukozamina, kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 itd.

Dlaczego pies powinien jeść bezzbożową karmę?

Karmy słabej jakości zawierają w składzie zboża, a te, również w wersji przetworzonej (makaron, chleb, produkty sojowe), są nieprzyswajalne dla psa i ich podawanie bardzo często skutkuje pojawieniem się biegunek, częstym oddawaniem obfitych stolców oraz występowaniem alergii.

Jedyne przyswajalne dla psa zboże to ryż, który jest bezpiecznym wypełniaczem stosowanym w karmach. Karmy nie mogą zawierać także sztucznych konserwantów, ulepszaczy smakowych i odpadów poprodukcyjnych.

Słabej jakości karmy, czyli te zawierające zboża, są przyswajalne tylko w kilku-kilkunastu procentach, przez co zapotrzebowanie psa na taką karmę jest duże (3-4 razy większe niż w przypadku dobrych jakościowo karm bezzbożowych).
Właściciele czworonogów powinni pamiętać, że im mniej mięsa w składzie karmy, tym więcej zboża.

Należy wystrzegać się podawania karm zawierających zboża, a już na pewno tych marketowych (są to karmy najgorszej jakości). Niewłaściwe żywienie powoduje, że pies ma słabą kondycję fizyczną, nie najlepszy wygląd i częste dolegliwości głównie ze strony układu pokarmowego, choć nie tylko.

Dużo więcej wydamy na weterynarza, dodatkowo narazimy psa na cierpienie a siebie na nerwy. Warto zatem zadbać o zdrowie swojego psa, podając mu dobrze zbilansowaną karmę bezzbożową.
Nie jest prawdą to, że karmy dobrej jakości są drogie, ponieważ pies zjada ich znacznie mniejszą ilość niż tych zawierających zboża, a poza tym bardzo często jest tak, że karmy bez zbóż kosztują tyle samo co średniej jakości karmy zbożowe.

Najlepsze karmy bezzbożowe dla psów wg strony All about dog food

Dobre jakościowo karmy z najwyższej półki posiadają atest amerykańskiego stowarzyszenia AAFCO i są to tzw. karmy klasy Premium. Podając psu taką karmę, można być pewnym, że jest ona odpowiednia dla utrzymania go w dobrej kondycji. Każda seria takiej karmy jest kontrolowana pod względem jakości.

Według strony All about dog food najlepsze karmy suche to: Orijen, Carnilove, Simpson Premium, Acana, Essential, Purizon. Najlepsze karmy mokre to z kolei Evanger’s i Perro.

Inne karmy bez zboż dobrej jakości to: Pronature, 1st Choice, Planet Pet Society, Naturea, Taste of the Wild, Canagan, ZiwiPeak i inne.
Dobre jakościowo karmy bezzbożowe dla psów można kupić tu: https://www.petstation.pl/psy/karma/karma-sucha/bez-zboz

  Tagi: , ,
Życie z Psem
Główny autor bloga i właściciel sklepu z produktami dla psiaków. Piszę artykuły, odpowiadam na komentarze, doradzam w zakupach i obsługuję zamówienia. Potrzebujesz pomocy? Kontaktuj się śmiało! :)

Polecamy