Aklimatyzacja szczeniaka

Aklimatyzacja szczeniaka

Aklimatyzacja szczeniaka to okres od jego przybycia do nowego domu aż do momentu, kiedy będzie czuł się w nim komfortowo. Z definicji aklimatyzacja oznacza “przystosowanie zwierząt do nowego otoczenia”, a trochę bardziej fachowo “proces przystosowywania się organizmów do warunków odmiennego środowiska”. Szczeniak do tej pory przebywał w znanym sobie otoczeniu, czyli w hodowli, w schronisku, a czasami nawet na ulicy (w przypadku psów bezdomnych i żyjących niejako dziko). Ta sytuacja jednak się zmieniła i teraz trafił do Ciebie. Od momentu odebrania go z jego dotychczasowego środowiska zaczyna się proces aklimatyzacji z nową sytuacją.

Jest to bardzo ważny okres, a często niestety bagatelizowany przez nowych opiekunów. W przypadku psów również istotne jest znane powiedzenie ”pierwsze wrażenie jest najważniejsze”. Tylko od nas zależy czy z naszym szczeniakiem od początku będziemy budować dobrą relację. W tym artykule postaram się wyjaśnić najważniejsze zasady, które warto wziąć pod uwagę podczas aklimatyzacji szczeniaka do nowego domu.

aklimatyzacja szczeniaka w nowym domu

Dojazd do domu – jak najbezpieczniej?

Proces aklimatyzacji zaczyna się często już od momentu podróży do nowego domu. Wiele osób samodzielnie odbiera szczeniaka od hodowcy, domu tymczasowego lub schroniska. Warto zorganizować sprawy przejazdu w taki sposób, aby całość była możliwie komfortowa dla malucha. Każdy szczeniak reaguje trochę inaczej na sprawę rozłąki – wpływ na to ma temperament psa, a również czy był przez poprzednich opiekunów socjalizowany z różnymi środkami transportu. Być może będzie to pierwsza jazda (samochodem, pociągiem, autobusem) Twojego psa. Warto upewnić się, że będzie miał pozytywne skojarzenia, aby ułatwić sobie podobne podróże w przyszłości.

Jak widać już od pierwszych chwil powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię socjalizacji psiaka i przyzwyczajania go do nowych rzeczy. Jeżeli pierwsza jazda będzie dla psa pełna strachu to jest duża szansa, że nawet jak podrośnie to będzie miał opory przed podróżowaniem. Z drugiej strony jeśli ta pierwsza podróż z Tobą będzie pełna przyjemności to jesteśmy w dobrej pozycji, aby mieć psa, który nie ma problemu z różnymi wyjazdami.

Z tego powodu dobrze potraktować kwestię dojazdu na luzie i w formie zabawy. Nie śpieszmy się, aby jak najszybciej dojechać do domu. Koniecznie poprośmy drugą osobę do pomocy, ponieważ poza kierowcą ktoś musi cały czas zajmować się maluchem — najlepiej zabawiać go w trakcie jazdy i sowicie nagradzać przysmakami. Niektóre psiaki szybko zasypiają, ale niektóre szczeniaki mogą wymiotować. Tak, u psów również zdarzają się przypadki choroby lokomocyjnej.

aklimatyzacja psa szczeniak

Pierwsza doba – daj psu czas

Zazwyczaj pierwsza doba w nowym domu jest dla szczeniaka najbardziej stresująca, chociaż jak zawsze, wszystko zależy od indywidualnego psa. Nowe otoczenie, nowy ludzie, nowe zapachy, wszystko nowe. Do tego brak rodzeństwa i rodziców. Z tego powodu w tym momencie musimy wykazać się ogromną empatią dla szczeniaka. Oczywiście przyjazd słodkiej kuleczki to dla wszystkich szczęśliwe chwile, jednak trzeba pamiętać przede wszystkim o komforcie malucha.

Najlepszym rozwiązaniem jest dać psu samodzielnie oswoić się z nową sytuacją. Wprowadźmy szczeniaka do nowego domu i obserwujmy. Jeżeli psiak inicjuje kontakt z domownikami to jak najbardziej warto na spokojnie mu na to pozwolić, a dodatkowo warto nagradzać przysmakami taką inicjatywę. Jednak jeżeli maluch jest trochę bardziej wycofany to warto dać mu trochę przestrzeni. Na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem, aby domownicy od razu od progu rzucili się na malucha, głaskali i na niego piszczeli.

Pamiętajmy, że każdy pierwszy kontakt powinien być dla psa przyjemny i najlepiej nagrodzony czymś smacznym, aby powiązal nową sytuację z czymś dobrym i pozytywnym. Na pozytywne skojarzenia będzie czas i na pewno będzie wiele sposobności, aby przyzwyczaić spokojnie szczeniaka ze wszystkim. Dlatego pierwszego dnia warto zapanować nad emocjami. Najlepszym wyborem byłoby przygotowanie zawczasu specjalnego posłania dla szczeniaka. Dobrze, żeby było to miejsce, z którego widać część dzienną mieszkania, aby psiak mógł obserwować otoczenie. Jednocześnie posłanie powinno być na tyle oddalone, żeby szczeniak miał spokój.

Aklimatyzacja szczeniaka w nowym domu – dużo spokoju

Dalsze zachowanie szczeniaka będzie zależne od jego charakteru. Może od razu ciekawie rozglądać się po mieszkaniu i zacząć je zwiedzać, ale również może być lekko przygaszony i wycofany.

Aklimatyzacja szczeniaka

Warto wiedzieć, że maluchy w okolicy 8 tygodnia życia (w tym wieku zazwyczaj trafiają do nowych domów z hodowli) najczęściej są żywe, energiczne i zainteresowane otoczeniem. Ten wiek to jeszcze faza nauki. Jednak psy są różne i sytuacje również, dużo zależy od warunków, w jakich wychował się szczeniak w pierwszych tygodniach i czy była przeprowadzona wstępna socjalizacja przez poprzedniego opiekuna lub hodowlę. Jeżeli widzimy, że nasz szczeniak woli odpocząć i dajmy mu na to czas.

Pamiętaj, że warto być spokojnym i cierpliwym w stosunku do małego szczeniaka w pierwszym jego dniu. Mogą zdarzyć się wpadki w domu, próby podgryzania lub niszczenia. Lepiej nie dopuszczać do złego zachowania (np: pochować cenne przedmioty) lub je ignorować niż wybuchać gniewem.

Kolejne dni – aklimatyzacja szczeniaka, ciąg dalszy

Prawda jest taka, że są różne podejścia do postępowania ze szczeniakiem w pierwszych dniach. Osobiście uważam, że nie ma sensu przedłużać i można od kolejnego dnia przystąpić do normalnego procesu szkolenia oraz socjalizacji. Pierwszą dobę powinniśmy wykorzystać na obserwowanie malucha i wyciągnięcie z tego wniosków. Jaki jest nasz pies? Odważny, ciekawski i energiczny? A może ostrożny i lękliwy?

Od pierwszych dni powinniśmy starać się prowadzić szczeniaka w takim kierunku, jaki chcemy osiągnąć w przyszłości jak dorośnie. Jednak przede wszystkim powinniśmy skupić się na rozpoczęciu tworzenia się wspólnej relacji z psem. Dawajmy dużo przysmaków, mówmy do malucha w miły sposób, pokazujmy nowe rzeczy (zabawki i elementy otoczenia). Generalnie róbmy wszystko, aby psiak czuł się dobrze w naszym towarzystwie.

Niestety nie uda się zrobić nic, jeżeli szczeniak będzie się nas bał. Nie krzyczmy więc, a tym bardziej nie stosujmy kar fizycznych w stosunku do malucha. To prosta droga do szczeniaka, który nie lubi swojego opiekuna, a to na pewno nie jest dobrym początkiem Waszego wspólnego życia. Z psem, który się nas boi bardzo trudno będzie pracować, a tym bardziej wymagać wykonywania naszych poleceń w przyszłości. Naprawdę bardzo wielu problemów z psem można uniknąć właśnie poprzez prawidłowe postępowanie w tych pierwszych dniach i tygodniach, więc zachęcam do wzięcia tego okresu na poważnie.

Jeżeli zauważamy, że nasz maluch czegoś nie lubi to nie tłumaczmy go “jeszcze jest mały” i olewamy temat, a skupmy się na tym, aby zmienić podejście psa. Przykładowo wiele psów naturalnie nie przepada za głaskaniem po czubku głowy. Jednak moim zdaniem pies musi być gotowy do życia w społeczeństwie, a na pewno wielokrotnie spotkasz się z sytuacją, gdzie ktoś spróbuje go w taki sposób pogłaskać.

mały szczeniak w nowym domu

Przyzwyczajanie do dotyku

Dlatego warto przyzwyczaić szczeniaka do różnych form dotyku. Naprawdę nie jest to trudne. Po prostu delikatnie dotykamy, a następnie nagradzamy. W końcu pies zrozumie połączenie dotyk-przysmak i nie będzie miał z tym problemu, a często wręcz przeciwnie – sam będzie zachęcał do takiego kontaktu.

Tak samo postępujemy ze wszystkimi elementami naszego otoczenia w trakcie aklimatyzacji, a nawet dłużej – w trakcie całego okresu szczenięcego. Pierwszą dobę obserwujemy psa i dajemy mu niejako spokój, chyba, że sam domaga się kontaktu. Od kolejnego dnia staramy się sami zachęcać psa do różnych rzeczy. Niech zwiedzi dom, pokażmy mu różne miejsca, meble, zabawki. Przedstawmy go innym domownikom, rodzinie i znajomym. Przy każdym kontakcie z nowym elementem nagradzajmy i upewnijmy się, że nasz pies ma same pozytywne skojarzenia.

Cały czas obserwujemy psa. Szczeniak jest niezbyt pewny naszej czarnej komody? Pokażmy mu, że to nic strasznego i nagradzajmy. Pierwsze dni szczeniaka w nowym otoczeniu, to bardzo ważny okres w jego życiu. To właśnie wtedy stawia się pierwsze kroki w budowaniu zaufania, a wszystkie nasze błędy mogą skutkować negatywnie na przyszłe zachowanie. Nie można psa karać, ani krzyczeć na niego. Warto również uważać, aby szczeniak nie miał negatywnych skojarzeń z różnymi elementami i sprzętem domowym. Przykładowo przytrzaśnięcie psa drzwiami może prowadzić do pewnego rodzaju traumy, która spowoduje lęk szczeniaka przed tym elementem.

Posiadanie szczeniaka to wspaniałe przeżycie, ale trzeba pamiętać, że jest to przyjaciel na wiele lat. I tylko od naszego postępowania będzie zależało, czy te kolejne wspólne lata będą pełne szczęścia i zabawy, czy raczej samymi problemami. Okres szczenięcy jest najważniejszy dla rozwoju psa, więc od pierwszych chwil trzeba odpowiednio się nim zająć. Warto dobrze się przygotować na długo przed przybyciem szczeniaka do naszego domu.

Polecamy